fbpx
Таг: девалвација

таг: девалвација

НБРМ: Не постојат причини да се отвораат дебати за евентуална девалвација на денарот

Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се вели во реакцијата на НБРМ на изјавата на претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер дека ако државата остане надвор од ЕУ, тоа би можело да значи девалвација на денарот. „Стабилноста на домашната валута...

Според „Роснефт“, нафтата следната година значително ќе поевтини

Извршниот директор на „Роснефт“, Игор Сечин, излезе со оптимистичка најава за значително поевтинување на цената на нафтата следната година. - Во прелиминарната анализа, мислам дека следната година ќе имаме просечни цени за годината во опсег од 40 до 43 долари за еден барел - рече Сечин во интервју за телевизијата „Русија 24“. Тој поевтинувањето го припишува на зголемено производство нафта од шкрилци,...

Се топат девизните резерви на Кина, но и понатаму се најголеми во светот

Девизните резерви на Кина во февруари годинава се намалиле за 28,75 долари, а минатата година се намалиле за 513 милијарда долари, што било најголем пад во историјата, пишува „Ројтерс“. Минатиот месец кинеската влада применила доста административни мерки кои не успеале да го сопрат одливот на капитал. Одливот на капитал од Кина е забрзан откако официјален Пекинг во август минатата година го...

Девалвација на кинескиот јуан

Кина денеска изврши девалвација на националната валута јуан на најниска вредност во последните три години, по објавувањето на информациите за слабите економски перформанси. Потегот е оценет како реформа во насока кон отворен пазар. Централната банка соопшти дека станува збор за „еднократно намалување на вредноста“ од речиси два отсто, кое е извршено во согласност со новите правила за регулирање на курсот во согласност...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...