fbpx
Таг: Будва

таг: Будва

РСС организира обука за медиумско известување за тероризам и екстремизам

Медиумско известување за терористички акти или акти на насилен екстремизам, е тема на работилница што започна денеска во Будва, Црна Гора, соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС). Повеќе новинари од медиуми од регионот на Западен Балкан, меѓу кои и од Македонија, учествуваат на работилницата што ја изведуваат регионални и меѓународни експерти од оваа област, вклучувајќи го и феноменот на социјалните...

Пожари на потегот од Бар до Никшиќ, НАТО и ЕУ ќе испратат помош

Голем број шумски пожари ја зафатија Црна Гора, слично како во соседна Хрватска, а најголем проблем во моментот е пожарот на полуостровот Луштица кај Тиват, каде ако ветерот продолжи да дува, ќе го донесе огнот до куќите. НАТО вети помош за справувањето со пожарите и се очекува таа да стигне денеска. Црна Гора побара меѓународна помош вчера. Министерот за внатрешни работи, Мевлудин...

Распишана потерница по поранешниот претседател на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ

Црногорската полиција распиша потерница по Светозар Маровиќ, единствениот претседател на федерацијата Србија и Црна Гора и висок државен функционер во Црна Гора, откако тој не се јави на издржување затворска казна и не ѝ врати на Црна Гора околу еден милион евра. Како што јавуваат локалните медиуми, високиот функционер на владејачката Демократска партија на социјалистите се бара по потерница побарана...

Поддршка за побрза интеграција на Македонија во НАТО на форумот во Будва

Македонија треба што поскоро да се интегрира во евроатланските структури, истакнаа хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и словенечкиот претседател Борут Пахор на вториот ден од форумот „Да се биде безбеден“ на претседателската панел-дискусија „Претседателски разговори: Споделување безбедност - споделување одговорност“. Пахор побарал политиката на Европа кон Западен Балкан да биде стратегиска, а не техничка. Притоа истакнал дека земјите од регионот припаѓаат на Европа...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...