fbpx
Таг: божиќ

таг: божиќ

Не е точно дека ниту еден политичар Албанец не упатил божиќна честитка до Македонците

Тврдењето изнесено во објавата дека „ниеден од клучните албански фактори дали биле позиција или опозиција воедно и од исламска вероисповед не прати честитка за Божиќ до Македонците“, не е точно. Фактите говорат поинаку, а тоа лесно може да се провери доколку се посетат официјалните Фејсбук страници на албанските политичари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објава...

Премиерот Ковачевски со честитка за Божиќ до верниците

Премиерот Димитар Ковачевски, во чест на големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, до Светиот архиерејски синод, свештенството и монаштвото и до сите граѓани кои денеска празнуваат. „Раѓањето Христово – Божиќ, секоја нова...

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод големиот христијански празник Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, до архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прима, господин господин Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. Пендаровски во честитката посочи дека годинава Божиќ се празнува во време на голема неизвесност, страв и човечки...

Огнениот крст на божиќните украси во Летонија не е поврзан со нацистичката свастика

Летонија не го глорифицира нацизмот и фашизмот, а уште помалку тоа го прави преку новогодишни украси, како што сугерира објавата. Иако симболот на божиќните украси прикажани во видеото кое го споделува објавата изгледа како нацистичка свастика, тоа е угунскруст (огнен крст), кој потекнува од летонскиот фолклор и историја. Огнениот крст кој со милениуми се користи во фолклорот на летонската...

Украина денеска за првпат го одбележува Божиќ на 25 декември

Украина денеска првпат го слави Божиќ на 25 декември, според грегоријанскиот календар, откако во јули претседателот на Украина Володомир Зеленски го промени датумот на државниот празник, известува Би-би-си. Целта е да се „напушти руската традиција“ на одбележувањето на празникот во јануари, односно следењето на јулијанскиот календар. „Сите заедно го славиме Божиќ. На ист датум, како едно големо семејство, како еден...

КАМ не доделува подароци, телефони ни готовина ако напишете „Среќен Божиќ“ или „честитки“

Две одделни невистинити објави споделени од иста група на Фејсбук, ветуваат дека граѓаните ќе добијат награди од КАМ маркетите доколку напишат едноставни коментари. Групата е лажна, исто како и наградната игра, а злоупотребени се името и брендот на КАМ маркетите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: За да...

Православните христијани денеска го слават Божиќ

Православните христијани денеска го слават Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Во македонските храмови низ целата земја се одржуваат литургии, а централното одбележување беше во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде богослужеше поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, литургија на Св. Василиј Велики. На Архиерејската божествена литургија во Соборниот...

Премиерот Ковачевски го честиташе големиот христијански празник Божиќ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник, Божиќ. Во честитката, Ковачевски вели дека во духот на денешниот празник е да се потсетиме на неговата симболика - да сакаме, да почитуваме, да простуваме, да помагаме и да подаваме рака на оние на кои им е потребна помош. „Само со добрина во нашите срца и...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат денот на Христовото раѓање, до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. „Почитувани сограѓани, Имам...

Утрешниот ден, Бадник неработен за граѓаните од православна веросиповед, а Божиќ неработен за сите граѓани во Северна Македонија

Утре, 6-ти јануари се празнува празникот Бадник, ден пред Божиќ што ќе биде неработен за граѓаните од православна вероисповед, информираат од Министерствоо за труд и социјална политика. Во петок, 7-ми јануари, големиот христијански празник Божиќ ќе биде неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Католиците и протестантите и дел од православните цркви го чествуваат Божик

Католичките и протестантските верници и дел од православните христијани во помесните православни цркви што се водат по Грегоријанскиот календар, денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Во земјава денеска Божик го празнуваат католиците и протестантите. Централниот настан на годинашните божикни празнувања беше полноќната миса во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово” во Скопје, каде синоќа имаше божиќна света литургија. На мисата присуствуваа...

Честитки за Божик упатија претседателот Пендаровски, Џафери, Заев

Државниот врв на верниците им го честита големиот христијански празник Божик, кој се одбележува денеска по Јулијанскиот календар. По повод празникот, претседателот на државата, Стево Пендаровски упати писма со честитки до граѓаните, поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. „Ви посакувам, деновите од празникот...

За Бадник и Божиќ, автобусите на ЈСП ќе сообраќаат по неделен возен ред

Поради претстојните празници Бадник (06 јануари) и Божиќ (07 јануари), јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, информираат од Град Скопје. „Утре (среда), како дежурни билетарници ќе работат тие лоцирани на Зелениот пазар и Транспортниот центар, кои ќе работат од 07 до 19 часот, додека билетарницата во Ѓорче Петров ќе работи од 07 до 13 часот. Во четврток (Божиќ)...

Пендаровски им го честита Божик на католичките верници

По повод големиот христијански празник Божик, според Грегоријанскиот календар, до сите католички и други верници кои го слават, како и до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх, денеска честитка упати претседателот Стево Пендаровски. „На сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар, им го честитам големиот празник и им посакувам празничните денови да ги поминат во...

Божик неработен ден за сите, Бадник за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика информира дека 7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани. Во согласност со Законот за празниците, 6 јануари 2020 година (понеделник), Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, се вели во соопштението на Министерството за труд и социјална политика.

Божиќ, 25 декември, неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божиќ 25 декември (среда) е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните од католичка вероисповед им го честитаат празникот Божиќ.

Апел да не се палат огнови за божиќните празници за да се намали загадувањето

За да се заштити животната средина и амбиенталниот воздух, од Град Скопје апелираат до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на божиќните празници. „Апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои решија да се откажат од доделувањето дрва од општините за оваа намена, со цел да се спречи дополнително загадување на воздухот...

Божик ќе биде неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 7 јануари 2019 година (понеделник), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Претходниот ден, Бадник, пак е неработен за православните, односно бидејќи станува збор за недела, за оние што работат и во неделите тој треба да биде неработен ден или да биде...

Бадник е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 6 јануари 2019 година (недела), Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита Бадник на граѓаните од православната вероисповед во Македонија.  

Ахмети: Овој Божиќ го одбележуваме во многу важна година за нашата земја

Овој Божиќ го одбележуваме во многу важна година за нашата земја, еден момент кој ги отвара сите можности за евроатланската интеграција на земјата, вели во честитката до православните верници, лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Заедно да ги надминеме сите вештачки препреки и во духот на довербата, разбирањето и соработката заедно да чекориме кон патот на напредокот и благосостојбата.Сите да ги...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...