fbpx
Таг: Борјан Ефтимов

таг: Борјан Ефтимов

Ефтимов: Ректорите и професорите го избраа претставникот на студентите во Националниот совет за високо образование

Претседателот на Универзитетското Студентско Собрание на УКИМ, Борјан Ефтимов, преку отворено писмо кое го објави на својот Фејсбук профил, обвини за нерегуларности и нетранспарентност при изборот на нов претставник во Националниот совет за високо образование. Ефтимов истакна дека изборот поминал без дискусија и можност за проверка на единствениот кандидат. „Интеруниверзитетската конференција не организираше седница на која ќе може да се дискутира...

Законот за научно истражувачка дејност ќе биде донесен догодина, неопходни се стратегија и финансии

„До крајот на идната година, очекуваме да се донесе Законот за научно истражувачка дејност, но не порано бидејќи до тој момент капацитетот во Министерството за образование и наука е слаб. Дотогаш е предвидено помала група со предлог на професори од сите универзитети да направи драфт верзија за која до март месец ќе можеме транспарентно и отворено да дискутираме. Верувам...

Сместување во студентски дом е далеку побезбедно и поевтино отколку под кирија, велат студентските лидери

Неизвесно е дали, кога и под кои протоколи повторно ќе се отворат студентските домови за сместување на студентите во академската година што следи. Студентите ќе мора да ја почекаат конечната одлука, која треба да ја соопшти Комисијата за заразни болести. За ова информираше и министерката за образование и наука, Мила Царовска на прес-конференција. „Протоколите за отворање на училишните и студентските...

Ефтимов: Секој вид на активизам е ефикасен доколку младите се истрајни и искрени во барањата

Пред три дена се одржа средношколскиот протест против одлуката за целосна онлајн настава. Сојузот на средношколци заедно со своите соученици, но и родители излегоа пред Министерството за образование и наука и јасно го кажаа својот став дека се за комбинирана настава во новата учебна година. Тие и натаму ќе продолжат со активностите сè додека надлежните институции не ги исполнат...

Додека се чека последниот збор на МОН и Комисијата за заразни болести, факултетите се подготвуваат за академската година

Се ближи испитната сесија на факултетите низ земјава, а на прагот е и новата академска година. Поради појавата на корона вирусот, претходниот семестар и јунската испитна сесија се одвиваа под корона услови со онлајн испити. Процесот заврши со низа критики и анегдоти, а на површина излегоа недостатоците на образовниот систем. Студенскиот лидер на УКИМ, Борјан Ефтимов вели дека во моментов...

Ефтимов: Студентите, професорите и факултетите не се подготвени за онлајн испитна сесија

Се чини дека пандемијата со корона вирусот не ја забави академската година, но сепак го усложни процесот на студирање. Дневните соби ги заменија предавалните и амфитеатрите, а присуството сега се евидентира преку онлајн видео повици. Студентскиот лидер, Борјан Ефтимов дециден е дека овој начин на настава не може да биде целосна замена за редовните предавања бидејќи дел од факултетите...

Борјан Ефтимов e нов студентски лидер на УКИМ

Студентите го избраа Борјан Ефтимов за претседател на Универзитетското-студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а негов противкандидат беше Александар Ѓорѓиевски. Tој е дел од Факултетското студентско собрание на Правниот факултет и Студентската организација на истиот факултет. Ефтимов во неговиот говор пред студентите истакна дека ќе се залага да се реализираат што повеќе активности. – Ќе го контактирам...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...