fbpx
Таг: Art

таг: art

Кумановскиот рок состав „Red-Tailed Healer“ ја претстави новата песна „True Seed“

„True Seed“ e нова песна на кумановскиот рок-состав Red-Tailed Healer. Официјално промоцијата се одржа на 16 септември. За разлика од претходните две песни „The Noria“ и „Resilience“ звукот на ова издание е значително „потврд“. https://youtu.be/H2HSQYfP35k Автор на музиката, аранжманот, инструментите и програмирањето е Дамјан Милановски – Данска. Милановски е автор и на текстот, а вокалите се на Ивана Стефановска. Овој кумановски бенд...

Арт(и)золацијата за време на пандемијата Kовид-19 (фото)

Графичкиот дизајнер Небојша Гелевски-Бане изработи уметнички инсталации и фотографии, на кои главниот лик е „научник“ во заштитната облека, кој е персонификација на напорите на обичниот човек да се справи со предизвиците, да гo разбере и да се прилагоди на времето на корона вирус. „Осаменоста, беззборовната комуникацијата, понекогаш мрачната атмосфера се контрастираат меѓусебно на фотографиите кои прикажуваат и среќни моменти како...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...