fbpx
Таг: амбасадор на САД

таг: амбасадор на САД

Претседателот Џо Бајден го предлага Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Белград

Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше долгогодишниот искусен дипломат Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Србија, пренесуваат светските медиуми. За да биде назначен за амбасадор, номинацијата на Хил треба да биде потврдена од американскиот Сенат. Белградскиот дневен весник „Данас“ денеска пишува дека ваквиот потег на претседателот Бајден ќе значи отповикување на досегашниот американски амбасадор во Белград Ентони Годфри...

Заев, Шекеринска и Џафери остварија посета на носачот на авиони „Хари С. Труман“

Премиерот Зоран Заев, министерка за одбрана Радмила Шекеринска и парламентарниот спикер Талат Џафери, заедно со началникот на Генералштабот Васко Ѓурчиновски и американската амбасадорка Кејт Брнз, остварија посета на носачот на авиони „Хари С. Труман“, каде што се сретнаа со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили во Неапол,...

Лавров ги обвини ЕУ и САД за грубо мешање во внатрешните работи на Македонија

Се случува грубо систематско мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија. Секојдневно нејзините граѓани беа убедувани да гласаат потврдно на референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември годинава. Референдумот, како што е познато, не успеа. Во таква ситуација во Собранието на 19 октомври се протурка одлука за уставни измени со уцени и поткуп на пратениците од...

Бејли: Не бев во Собранието, гласањето го следев на телевизија

По обвинувањата од руското Министерство за надворешни работи дека амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, бил во Собранието во текот на гласањето за почнување на уставните измени, тој вчера за телевизијата 21 ги негираше таквите тврдења, велејќи дека гласањето го гледал на телевизија, од неговата дневна соба. - Јас тој ден работев во мојата канцеларија, учествував на настанот организиран...

Бејли: Слушнав дека членовите на ДИК тајно си изгласале четири дополнителни плати

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, на денешното предавање за борбата против корупцијата што се одржа на Факулетот за безбедност во Скопје, рече оти слушнал дека членовите на Државната изборна комисија зад затворени врати едногласно си изгласале да добијат четири дополнителни плати по завршувањето на локалните избори во октомври годинава, пренесува порталот „Нова ТВ“. - Слушнав дека...

Бејли: Иванов и Собранието да го придвижат процесот на формирање влада

„Го повикуваме претседателот да го придвижи процесот. Исто така, важно е Собранието да дозволи процесот да се придвижи напред, а јасно е дека тука прв чекор треба да биде избор на спикер на Собранието од новиот состав“. Ова денеска го изјави амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, одговарајќи на новинарско прашање по одбележувањето на Денот на НАТО во...

Бејли разговараше со Груевски за изборите и најави средби и со другите лидери

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, попладнево имаше средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во новото седиште на партијата, на која било разговарано за изборите што се одржаа на 11 декември и за идните чекори на партијата. Бејли, во кратка изјава по средбата, истакна дека САД се партнер на Македонија и најави средби и со другите...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...