fbpx
Таг: Амбасада на САД во Македонија

таг: Амбасада на САД во Македонија

Американската амбасада и Општина Центар чистеа ѓубре на скопското Кале

По повод 50-годишниот јубилеј од одбележувањето на Светскиот ден за заштита на животната средина - 5 јуни, Општина Центар и Амбасадата на САД во Република Северна Македонија утринава заеднички чистеа ѓубре околу скопската тврдина Кале, информираат од Општина Центар. Во новата екоакција, која се одвиваше под мотото #BeatPlasticPollution!, се вклучија градоначалникот Горан Герасимовски и амбасадорката на САД Ангела П. Агелер,...

Брнз: САД го почитуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина

САД заедно со сојузниците и партнерите, ќе ѝ помогнат на Украина да се брани од понатамошна руска агресија, вели американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз во нејзиниот коментар за состојбата со Русија и Украина, којшто денеска е објавен на веб-страницата на Амбасадата на САД во Северна Македонија. „Светот ја следи неиспровоцираната агресија на Русија кон Украина. Активностите на Русија се...

Со едукативната игра „Сајбер Лило“, тинејџерите можат да ги идентификуваат ризиците од онлајн комуникација

На PLAY Store е достапна новата едукативна онлајн игра „Сајбер Лило“, која е наменета за тинејџери на возраст од 12 до 18 години, за да научат како да ги идентификуваат главните ризици на кои се изложени кога комуницираат онлајн. „Преку игра и на забавен начин, учениците ќе можат лесно и со поголем интерес да ја совладаат темата за сајбер безбедност...

Отворен повик за учество на хакатон на НАСА за вселенски иновации за студенти и средношколци

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година кај нас ќе се одржи по 8 пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од 2 до 4 октомври 2020, но за прв пат ќе биде во форма на комплетно виртуелен настан заради безбедност на сите учесници, информираат организаторите. Тие го објавија повикот за учество на NASA хакатонот до сите заинтересирани...

Фатиме Фетаи во Штип ги оценуваше студентите во симулирано судење

Поранешната специјална јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, беше дел од комисијата што ги оценуваше студентите по право од четирите државни правни факултети од Штип, Тетово, Скопје и Битола. Симулираното судење се одржа вчера на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.  Фатиме Фетаи го привлече вниманието со своето присуство, но сепак, пред новинарите не сакаше да зборува на ниту една...

Амбасада на САД: Се согласуваме со ставовите на Столтенберг и на Хан за формирањето влада

Амбасадата на САД во Скопје порача дека партиите треба да ги почитуваат демократските процеси и институции. „Се согласуваме со ставовите на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедство, Јоханес Хан, за формирањето влада. Сите партии треба да ги почитуваат демократските процеси и институции и да се фокусираат на нивната заедничка заложба - да...

МВР поднесе пријава против скопјанец што му се заканувал на Бејли на „Фејсбук“

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднел кривична пријава против 34-годишниот скопјанец Т.Т., кој се товари дека преку коментари на „Фејсбук“ индиректно им се заканувал на амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, и на неговото семејство. Скопјанецот, според МВР, е осомничен за кривичното дело повреда на углед на странска држава. „Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...