fbpx
Таг: алатка

таг: алатка

„Епл“ ќе ги скенира „ајфоните“ на американските корисници за слики од сексуална злоупотреба на деца

Компанијата „Епл“ ги претстави своите планови за скенирање на своите „ајфони“ кои се продадени на корисниците во САД за пронаоѓање на слики од сексуална злоупотреба на деца, јавува Гардијан. Ваквата најава е поздравена од здруженијата за заштита на сексуалната злоупотреба на деца, бидејќи со алатката neutralMatch ќе може да се пронајде ваквиот компромитирачки фото-материјал. Сепак, оваа мерка за безбедност на...

„МАИКА“ – бесплатна алатка која гласовно чита текст на македонски јазик

МАИКА е бесплатна алатка која пишаниот текст на македонски јазик го претвора во говор. Алатката е изработена од тимот на „Emit Knowledge“. Инспирација за создавањето на оваа алатка, како што велат од тимот, е да се остави наследство за следните генерации, со цел да се зачува и збогати македонскиот јазик, но и да се помогне на лицата со попреченост, поконкретно...

Владата отвори канал на „Вибер“, за точно информирање за корона вирусот

Владата отвори нов информациски канал на „Вибер“, за точно и навремено информирање на граѓаните со официјални и проверени информации поврзани со справувањето со корона вирусот, информираат од таму. „Првиот владин комуникациски канал на „Вибер“ (Viber Community) може да се најде под името „Коронавирус МК Koronavirus“, исто како и останатите комуникациски алатки кои Владата интервентно ги отвори со цел интензивирање на...

МИОА објави алатка за пријавување на притисок врз администрацијата

Министерството за информатичко општество и администрација, од денеска на својата веб-страница објави алатка на која може да се пријави притисок на работно место. Алатката е објавена во пресрет на изборната кампања за претседател. „Министерството за информатичко општество и администрација повторно објавува алатка за пријавување на притисок на работно место за време на престојната кампања за избор на претседател на Северна...

„Демокраси лаб“ ја промовираше алатката за младински активизам „Импакт“

Здружението за унапредување на демократијата „Демокраси лаб“ ја пушти во употреба интернет-алатката за младински активизам „Импакт“, која има цел да им помогне на младите луѓе што сакаат да бидат активни и да преземат иницијативи во својата заедница. „Импакт“ нуди интернет-курсеви, банка на идеи и мапа на волонтирање. „Курсевите имаат цел да ги зајакнат основните вештини на младите луѓе за иницирање и за спроведување активности...

Компаниите можат да ја користат мрежата ЕЕН за да го зголемат извозот на европскиот пазар

44 македонски компании склучиле деловни договори со странски компании со помош на Европската мрежа за бизнис можности (Enterprise Europe Network) ЕЕН, што претставува ЕУ-инструмент за  поддршка за интернационализација на малите и средни претпријатија, информираа денеска во Стопанска комора на Македонија. Со помош на оваа мрежа, македонските компании можат да ги пронајдат потенцијалните потрошувачи на европскиот пазар, каде што има 450...

„Мост“ промовира нова алатка за пријавување нерегуларности за изборите

Граѓанската асоцијација „Мост“ креираше уште една алатка со која ќе им овозможи на граѓаните поедноставно да пријават нерегуларности за време на изборниот процес. - Од денес е активна платформата http://neregularnosti.most.org.mk/ преку која секој граѓанин ќе може самостојно да пријави притисоци, инциденти, проблеми со избирачкиот список, говор на омраза и други прекршоци поврзани со изборниот процес - се вели во соопштението на...

„Изборен компас Македонија“, алатка што покажува до која партија сте најблиску

„Изборен компас Македонија“ е бесплатна интернет-алатка што им овозможува на гласачите да ги споредат своите со позициите на партиите што ќе учествуваат на престојните парламентарни избори. Граѓаните имаат можност да одговорат на серија искази по важни прашања за различни политики (економија, социјална политика, домашна политика, миграција, човекови права и меѓународни односи), кои се претходно одговорени и од политичките партии. Компасот ја пресметува...

ДИК ги удвои протекот и брзината на веб-апликацијата за проверка на списокот

Од денеска двојно се зголемени протекот и брзината со која работи веб-апликацијата за проверка на избирачкиот список на страницата на ДИК, ни потврди Владо Васиљевски, раководител на секторот за информатика. - Претходно брзината беше 30 мегабајти во секунда за закачување и за симнување, а сега е 90 мегабајти во секунда за симнување и 60 мегабајти во секунда за закачување. Сега не би...

„Фејсбук“ автоматски ќе ги подобрува вашите фотографии

Социјалната мрежа „Фејсбук“ додаде алатка што автоматски ќе ги подобрува вашите фотографии. Оваа функција засега е достапна само за уредите со оперативен систем „иос“, но подоцна ќе стигне и на уредите со оперативен систем „андроид“. Новата фото-функција на „Фејсбук“ потсетува на функцијата „аутоосом“ што ја има „Гугл фотос“. Секако, треба да се истакне дека корисниците што сакаат сами да ги прилагодуваат своите фотографии и...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...