fbpx
Таг: актерка

таг: актерка

Почина актерката Катина Иванова

Почина актерката Катина Иванова. Веста за смртта ја објави Македонскиот народен театар (МНТ) на својот профил на Фејсбук. Иванова повеќе од четири децении беше дел од МНТ. „Беше мајстор на сценска интерпретација, со истакнат сценски говор, и посебно специфичен и топол сензибилитет. Катина беше насмеана и префинета личност, постојан следач на претставите, поддржувач на актерите, извонреден пријател и човек“, напишаа...

Германската актерка Барбара Сукова ги бара Билјана и Зорица, коишто ги запознала пред Скопскиот земјотрес

Германската актерка Барбара Сукова, најголемата ѕвезда на годинашното издание на белградскиот филмски фестивал ФЕСТ, изрази желба повторно да се види со своите врснички, Зорица и Билјана, коишто во 1963 година ги запознала во Охрид, јави српската телевизија „Нова“. Имено, по посетата на Барбара Сукова во 1963 година на поранешна Југославија, и на Охрид и Скопје, каде патувала заедно со родителите,...

Стивен Спилберг триумфираше на „Златен глобус“

„Фабелманови“ на легендарниот холивудски режисер и продуцент Стивен Спилберг во годинашното издание на филмските награди „Златен глобус“ ја доби наградата за најдобар филм - драма, а во категоријата „мјузикл или комедија“ за најдобар беше прогласен филмот „Баншите од Инишерин“, кој раскажува за крајот на едно машко пријателство на оддалечен ирски остров. Спилберг го доби и Златниот глобус за најдобра...

Дарја Ризова доби награда за најдобра актерка на меѓународен фестивал во БиХ

Македонската театарска актерка Дарја Ризова ја доби наградата за најдобра актерка од публиката на деветтото издание на Фестивалот на актерот во Коњиц, Босна и Херцеговина. На меѓународниот фестивал на кој жирито го сочинува само публиката учествува девет професионални театри од регионот: Србија, Хрватска, Северна Македонија и Босна и Херцеговина. Ризова ја доби наградата за најдобра актерка за улогата на Маша во претставата...

Младата актерка Сара Климоска меѓу десетте европски актерски имиња – Shooting Star за 2021 година

European Film Promotion оваа година ја избра младата македонска актерка Сара Климоска како една од десетте европски актерски откритија - European Shooting Stars 2021, информираат од Агенцијата за филм на РСМ. „Оваа манифестација се одржува во рамките на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин и важи за една од најпрепознатливите обележја на Берлинале, каде актерите кои се избрани имаат неверојатно искуство...

Српски „Еспресо“ прејудицира, рано е да се каже за што е осомничена актерката Стојановска

Српскиот портал „Еспресо“ деновиве (19.12.2019)  излезе со сензационалистички наслов за случајот со актерката Силвија Стојановска, кој како бомба одекна во македонската јавност, но и пошироко – „Пренела брдо дрога од Шпанија! Уапсена позната југословенска глумица“ (PRENELA JE BRDO DROGE IZ ŠPANIJE! Uhapšena čuvena JUGOSLOVENSKA GLUMICA!). Стојановска вчера беше приведена на распит во скопскиот кривичен суд, а потоа ѝ беше изречена мерката домашен притвор, под сомнение дека...

Почина актерката Љупка Џундева

Почина познатата театарска, филмска и телевизиска актерка Љупка Арсова - Џундева, на 84-годишна возраст, соопшти Македонскиот народен театар. „Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство. Џундева секогаш со гордост истакнуваше дека припаѓа на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, а со тоа е...

Почина актерката Кери Фишер, принцезата Леа од „Војна на ѕвездите“

Шеесетгодишната актерката Кери Фишер, позната по својата улога на принцезата Леа во филмовите „Војна на ѕвездите“, денеска почина во болница, откако во петокот доживеа срцев удар. Веста ја потврди портпаролот на семејството Фишер, Сајмон Халс, за магазинот „Пипл“, а во име на ќерката на Кери, Били Лурд. „Цел свет ја сакаше и многу ќе недостига. Нејзината ќерка Били Лурд потврди дека...

Анџелина Џоли денеска ќе го посети кампот кај Идомени

Холивудската актерка и амбасадор на добра волја на Обединетите нации, Анџелина Џоли, денеска ќе го посети бегалскиот камп во Идомени за да ја увиди ситуацијата и условите во кои живеат повеќе од 10.000 бегалци. Џоли се очекува да пристигне во кампот околу 15 часот по локално време. Првично се очекуваше таа да оди во посета на островот Лезбос, каде има најголем...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...