fbpx
Таг: академија

таг: академија

Отворен е повикот за учесници на Летната академија на МОФ

Отворен е повикот за учество на Летната академија за младински права, демократија, младинско учество и организирање и адресирање на социјални предизвици и проблеми што ја организира Младинскиот образовен форум (МОФ). Право на учество на академијата имаат сите заинтересирани млади на возраст од 15 до 25 години кои се членови на МОФ, но и млади кои досега немале прилика да се...

Со нов закон ќе се основа Академија за јавни финансии

Министерството за финансии подготвува предлог-закон за основање на Академија за јавни финансии, која што би функционирала како организациона единица во состав на Министерството, а би служела за спроведување обуки од областа на јавните финансии и обуки и испити во рамки на програмите за издавање лиценци за овластени службеници и професии од областа на јавните финансии. „Цел на основање на Академијата...

Студенти на курс по програмирање изработија бесплатна веб апликација за Ковид-19

Нова бесплатна веб апликација за следење на податоци за Ковид-19 од Македонија и светот е изработена од студенти по програмирање од Full-Stack.NET групите на Code Academy. Апликацијата „Корона Инфо“ им овозможува на граѓаните да се информираат околу најновите податоци во вистинско време за вирусот, бројот на случаеви, моменталниот полициски час, како и најновите објави од Владата. Покрај за податоци од...

Креативен студентски предизвик на тема „Мојата оптимистичка порака“

Европската куќа во Скопје (Europe House Skopje) огранизира креативен студентски предизвик насловен „Мојата оптимистична порака“. Во соработка со „Creative Talks“ тие ги повикуваат студентите од универзитетите во земјава и оние што се на академиите на „Brainster“ да се вклучат во креативниот предизвик, подржан од Делегацијата на Европската Унија. Оние што сакаат да учествуваат потребно е да изработат креативно дело (дизајн, фотографија,...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Заев очекува МАНУ да биде дел од успешната приказна

На иницијатива на премиерот Зоран Заев, во Македoнската акaдемија на науките и уметностите (МАНУ) се одржала средба со претседателството и со раководителите на одделенијата на академијата, информираше Владата. Средбата, на која присуствувале и вицепремиерот Бујар Османи, министрите за правда и економија, Билен Саљији и Крешник Бектеши, како и високи раководители од неколку други министерства, како што рекол Заев, е за да...

Во Охрид привршува снимањето на филмот „Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски

Македонскиот режисер Илија Пиперкоски, кој живее и работи во Букурешт, каде е на постипломски студии на Филмската академија, во Охрид го привршува снимањето на неговиот прв и, како што вели, „целосно охридски филм“, „Дедо и внук“. Снимањето почна на 21 април, во истата куќа во старото градско јадро на Охрид, каде, во 1961 година, е снимен филмот „Мирно лето“. Тој за...

Успех на македонските учесници на Вториот светски куп за боречки вештини во Сер

Младите борачи од битолската академија за боречки вештини „За-нед-до“ постигнаа одличен успех и освоија 38 медали на Вториот светски куп за боречки вештини кој викендов  се одржа во Сер. На Вториот светски куп за боречки вештини учествуваа 30 држави, меѓу кои и Македонија. Членовите на битолската академија за боречки вештини постигнаа успеси во различни категории и освоија 28 златни медали, девет сребрени...

Јово Вангеловски назначен за член на комисијата за завршен испит на Академијата за судии и јавни обвинители

Поранешниот претседател на Врховниот суд и актуелен судија во овој суд, Јово Вангеловски, е назначен за член на комисијата за завршен испит на Академијата за судии и јавни обвинители од управниот одбор на Здружението на судии на Република Македонија. Според соопштението на Здружението на судии, предложена била судијката Снежана Ѓорѓиевска-Зекирија, но бидејќи таа е член на комисија за приемен испит,...

Тркалезна маса за улогата на Судскиот совет во независноста на судиите

Денеска во просториите на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во Скопје, ќе се одржи трета тркалезна маса на тема „Улогата на Судскиот совет и на највисоките судови во заштита на судиите од мешање во нивната независност“. Тркалезната маса е во организација на Судскиот совет на Република Македонија . На форумот ќе присуствуваат судии и претставници на релевантни институции. Цел...

Груевски: Работиме на воспоставување повисоки стандарди во политиката

Потребни се луѓе со високи цели, образовани и мотивирани, кои со сиот свој капацитет ќе се вложат Република Македонија со брзи чекори да ги достигне сите сегменти кои се репер на развиените европски демократии, порача премиерот Никола Груевски на отворањето на политичката академија „Јакнење на капацитетите на младите и на жените во политиката“. - Ако се сака и посветено се...

Јолевски на свеченост во Воената академија „Михајло Апостолски“

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, ќе се обрати на Воената академија „Михајло Апостолски“ по повод свечената изјава на питомците од 19. генерација и промоција на потпоручници од 15. генерација. На свеченоста ќе присуствува и началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, а пред питомците и пред новите офицери ќе се обрати и деканот на Воената академија, полковник Орце Поповски. Свечена...

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...