fbpx
Таг: комисии

таг: комисии

МЗ: Две нови комисии за туѓа нега за првпат формирани за Прилеп, Гевгелија и oколните општини

Министерството за здравство ја информира јавноста дека за првпат формирани се две нови Комисии за туѓа нега (Комисија за издавање на конзилијарно мислење за корисниците на правото за надоместок за помош и нега од друго лице и надоместок за попреченост), за граѓаните на Прилеп, Гевгелија и околните општини. „Покрај постоечките комисии, во државата, новоформираните ќе одговорат на потребите на пациентите...

Ацевски предлог за главен ревизор, Алиу за директор на ДЗЛП, а Бојчева за директорка за слободен пристап до информации

Комисијата за прашања за изборите и именувањата на Собранието ќе му предложи Максим Ацевски да биде главен државен ревизор. Ревизорите работат без директор речиси две години, при што во изминатиов период во неколку наврати реагираа вработените, но и граѓанските организации. За директор на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер Комисијата ја преложи Пламенка Бојчева,...

Борисов: Комисиите мора да најдат компромис за историските прашања до октомври

Решивме четири историски личности кои заеднички ги чествуваме, верувам дека ќе се најде решение и за херојот Гоце Делчев, тој е личност и херој кој нѐ поврзува, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод две години од потпишување на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Тој додаде дека делата на Делчев може...

Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија. Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, самиот побарал да се повлече од функцијата, поради „голем обем на обврски и презафатеност“. - Извршниот номитет на негово место за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Министерство за култура повика да се пријавуваат неправилностите, „доколку ги има“

Министерството за култура, по бројните реакции од опозицијата и од јавноста за наводни злоупотреби и непотизам во Годишната програма, упати јавен повик да му се достават таквите информации. „Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да бидат фер и објективни, согласно начелата, критериумите и пропозициите на конкурсните апликации. Цврсто стоиме на ставот, дека доколку има индиции...

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат до Судскиот совет. Ова денеска го соопшти претседателот на Судскиот совет,...

Џафери ја одложи расправата за Законот за јазици бидејќи „нема технички услови“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја одложи расправата за Законот за јазици, кој беше осма точка на дневниот ред на денешната 32. седница, бидејќи како што кажа, „нема технички услови за расправа“. - Имајќи ја предвид формалната процедура за обработка на сите амандмани кои се 35.569 на број, тие не се довршени. И деловната обврска за превод не е исполнета -...

Во Собрание комисии ќе расправаат за неколку закони

Вкупно четири комисии во Собранието денеска ќе расправаат за повеќе предлог-закони, меѓу кои и законот за урбано зеленило, предложен своевремено, меѓу другите пратеници, и од Петре Шилегов, кој сега е градски татко на Скопје. Ќе се дискутира и за Годишниот извештај на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување во 2016 година, како и за Предлог-закон за изменување и...

Почнува комисиската расправа за Законот за употреба на јазиците

Собраниската комисија за европски прашања денеска ја почнува расправата за Законот за употреба јазиците. Законот, кој предвидува проширена употреба на албанскиот јазик, е „со европско знаменце“, што значи дека ќе се носи по скратена постапка. Станува збор за еден од клучните закони на владејачката коалиција, чие донесување беше дел од преговорите меѓу СДСМ и коалиционите партнери од албанскиот блок. – По...

Едногласно усвоена предлог-декларацијата за забрзување на процесот за зачленување на Македонија во ЕУ и во НАТО

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ја усвои предлог-декларацијата за забрзување на реформските и интегративните процеси за зачленување на Република Македонија во ЕУ и во НАТО. Комисијата бара предлог-декларацијата да биде ставена на дневен ред на посебна наредна седница. Во документот се наведува дека се потврдува натпартиската сплотеност околу заедничките напори за обезбедување позитивна клима за реализирање на стратешката определба за...

Закажани седници на пет собраниски комисии

Во Собранието денеска закажани се седници на Комисијата за транспорт, врски и екологија, Комисијата за финансирање и буџет, Комисијата за труд и социјална политика, Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и на Комисијата за надворешна политика. Комисијата за транспорт, врски и екологија ќе ги разгледува предлог-одлуката за одобрување на финансискиот план на „Македонската радио-телевизија“ за 2017 година, годишните извештаи...

Владата одлучи патот кај Порој да се исчисти, а земјоделците да се обесштетат

На вечерашната трета владина седница на која се расправаше за штетите во поплавените подрачја во Порој, било истакнато дека Дирекцијата за заштита и спасување и Општината Тетово треба веднаш да почнат постапка за расчистување на наносот на регионалниот пат Тетово – Јажинце, а Владата препорачала да помогне и Армијата. На патот имало нанос од песок и од земја од околу 70.000...

Денеска Владата одржува нова седница

Втората седница на Владата почна во 12 часот. Се очекува и на оваа седница да се расправа за кадровските решенија во министерствата и во институциите. Владата вчера на првата седница ги формираше работните тела и комисии. Премиерот Зоран Заев за вицепремиери ги именуваше министерката за одбрана, Радмила Шекеринска-Јанковска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, како и министрите без ресор Бујар...

Владата на првата седница ги формираше работните тела и комисии

Владата на Република Македонија денеска ја одржа првата седница, на која премиерот Зоран Заев за вицепремиери ги именуваше министерката за одбрана, Радмила Шекеринска-Јанковска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, како и министрите без ресор Бујар Османи, Кочо Анѓушев и Хазби Лика. Заев на другите министри без ресори им делегираше задолженија. Роберт Поповски ќе биде задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Едмонд Адеми...

Експресно завршени две собраниски седници, продолжува расправата за избор на влада

Во експресни постапки, со едногласно гласање „за“, во Собранието завршија две седници - конститутивната и третата седница, на која единствена точка беше изборот на комисиите на Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираа конститутивната седница, на која требаше да се изберат претседателот, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата на Собранието на Република Македонија...

ДИК побара да се направи увид во изборниот материјал на гласачко место 2.024

Со пет гласа „за“ и со четири „против“, членовите на Државната изборна комисија изгласаа дека треба да биде направен увид во изборниот материјал од гласачко место 2.024 во шестата изборна единица, за кое СДСМ има поднесено приговор. За избирачкото место 2.016 сите членови на ДИК изгласаа дека треба да бидат повикани членовите на избирачките одбори и да дадат изјава, односно треба...

Заменик-претседателката на шведскиот парламент во посета на Македонија

Заменик-претседателката на Риксдагот (Парламент) на Кралството Шведска, Изабел Дингисан, денеска со делегација ќе престојува во посета на Македонија. За време на посетата, Дингисан ќе има средби со потпретседателот на македонското Собрание, Антонио Милошоски, со пратеничката група за соработка со парламентот на Шведска, како и со претседателката на собраниската Комисија за еднакви можности на жените и на мажите, Даниела Рангелова....

Собраниска седница за Универзитетот „Дамјан Груев“

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 108. седница, на која на дневен ред е предлог-закон за дополнување на Законот за основање Универзитет за национална одбрана, безбедност и мир „Дамјан Груев“ во Скопје, по скратена постапка. По оваа, Собранието ќе ја продолжи и 110. седница, на која на дневен ред се предлог-закон за изменување и за дополнување на Законот...

Седници на три собраниски комисии

Денеска во Собранието ќе се одржат седници на комисиите за финансирање и буџет, за транспорт, врски и екологија и на комисијата за образование, наука и спорт. На дневниот ред на седницата на комисијата за финансирање и буџет е, Годишниот извештај за работата на Државната комисија за жалби по јавни набавки за 2015 година, Предлог-одлуките за давање согласност на Стратешкиот план...

Седници на пет комисии во Собранието

Во Собранието на Република Македонија, за денеска се закажани седници на пет собраниски комисии. На дневен ред на седницата на Комисијата за одбрана и безбедност е предлог-законот за изменување на Законот за полиција, а Комисијата за политички систем ќе го разгледува предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за обезбедување на побарувањата. За неколку предлог-закони ќе расправа и Комисијата за...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...