fbpx

VMRO DPMNE deri te BDI: Nuk do të lejojmë dygjuhësi dhe mandat të vazhduar të PSP-së

-

Pa marrë parasysh rezultatit rreth formimit të qeverisë në periudhën e ardhshme, a do të formohet dhe kush do ta formoj, VMRO DPMNE nuk do të bisedoj dhe nuk do të lejoj ndryshim të Kushtetutës për miratimin e dygjuhësisë në tërë territorin e shtetit dhe vazhdimin e PSP-së, thuhet në reagimin e kësaj partie ndaj njoftimit të djeshëm të BDI-së.

“Arsyet për këtë deri më tani në opinion janë nxjerrë disa herë ndërsa kanë të bëjnë me përpjekjen për shtet unitar, mbrojtjen e rendit kushtetues, përpjekjet tona politike të nxjerra në periudhën para- zgjedhore, Marrëveshjen e Ohrit si dhe marrëveshjen e qershor- korrikut 2015 (Marrëveshja e Përzhinës v.j) që ky koalicion e respektoi në përpikëri siç u arritëm vesh dhe firmosëm dhe s’ka ndërmend ta ndryshoj” thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së.

Prej atje thonë se PSP është instrument politik në “duart e një qendre të fuqisë dhe instrumentet e tyre në vend për shantazhim të çdo politikani i cili do t’i luftoj interesat nacional të popullit maqedonas dhe interesat shtetërore të Maqedonisë dhe qytetarëve të saj”.

“PSP është buton i cili do të shtypet çdoherë kur dikush do të tentoj të mos luaj ashtu siç i diktohet nga jashtë. PSP është vegël me të cilën degradohet sovraniteti dhe pavarësia e shtetit. PSP nuk është e pavarur dhe nuk ka lidhje me të drejtën dhe drejtësinë. PSP është instrument për vazhdimin e krizës dhe mbajtjen e Maqedonisë në peng dhe ne asnjëherë nuk do të pranojmë Maqedonia të mbahet peng dh të ekzistoj instrument për disiplinim të secilit që lufton për mbrojtjen e interesave kombëtare dhe shtetërore. Mos- lejimi për vazhdimin e mandatit të PSP-së nuk është frikë, por guxim dhe vullnet” thuhet më tej në njoftimin e VMRO DPMNE-së.

Nga partia e Ali Ahmetit pas seancës së djeshme të kryesisë qendrore të BDI-së, njoftuan se përdorimi i barabartë të gjuhës zyrtare shqipe, integrimi në NATO dhe BE si dhe vazhdimi i mandatit të PSP-së për zbardhjen e dyshimeve që dalin nga skandali i përgjimeve, “janë synimet që si kushte s’mund të jenë lënë bisedimi”.

 

 

 

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.