fbpx

Venizelos për shkak të Maqedonisë refuzon të merr pjesë në Samitin e NATO-s

-

Shefi i diplomacisë greke  për shkak të Maqedonisë refuzoi të merr pjesë në takimin e ministrave të NATO-s. Evangelos Venizelos, u tërhoq nga takimi në të cilin do të diskutohej për masat kundër ISIS-it, sepse në  Deklaratën e Përbashkët të takimit Maqedonia  ka qenë e evidentuar me emrin kushtetues. Kryeministri grek për situatën ka informuar edhe sekretarin shtetëror Xhon Kerin. Siç informojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë Venizelos ka anuluar pjesëmarrjen  e tij në takim, sepse ShBA-ja nuk ka respektuar rregullat dhe vendimet e Kombeve të Bashkuara. “Shkaku për mospjesëmarrjen e Venizelos ndodhi sepse edhe përskaj kontakteve të shpeshta dhe notave protestuese të adresuara Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët thirrën Samitin, nuk respektohen rregulluat dhe praktikat e OKB-së, lidhur me mënyrën në të cilën u emëruan shtetet pjesëmarrëse. Më konkretisht edhe pse në Samitin IRJM merrte pjesë me emrin e saj të përkohshëm, në Deklaratën e Përbashkët të shteteve  të cilat janë pjesë e Aleancës u nënshkrua me emrin  e saj kushtetues”, thuhet në  kumtesën e ministrisë greke. Për shkak të nënshkrimit, Greqia ka dorëzuar deklaratë  me anë të cilës rikujton vendimet e Këshillit të Sigurisë të OKB-së, duke potencuar se shteti grek nuk na njeh me emrin kushtetues.

“Zëvendëskryeministri i punëve të jashtme Venizelos adresoi edhe letër në adresë të Ministrisë së punëve të jashtme të ShBA-ve, Xhon Kerit”, thuhet në kumtesën e ministrisë.

Në vend të Venizelos në Samit mori pjesë edhe ambasadori grek dhe përfaqësuesi i përhershëm të Greqisë  në NATO, Mihalis Damesis.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.