fbpx

Të përgjuar kanë qenë Jankulloska, Janakieski, Ahmeti, Thaçi dhe Boshkoski, por jo edhe Gruevski

-

Ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, ish ministri i transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski, kreu i BDI-së, Ali Ahmeti janë pjesë e politikanëve që janë përgjuar në mënyrë joligjore, zbuloi prokurorja speciale, Lençe Ristoska, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve gjatë publikimit të lëndës së sotme “Shënjestra”.

Ajo zbuloi se ish kryeministri Nikola Gruevski nuk ka qenë i përgjuar ndërsa politikanët tjerë janë përgjuar me disa numra telefoni që i kanë poseduar.

Në këtë mënyrë, sipas dëshmive që i ka marrë PSP, Jankulloska në mënyrë joligjore është ndjekur 732 ditë, Janakieski në një numër telefoni është ndjekur 732, në numrin tjetër 533 ditë ndërsa në numrin e tretë 816 ditë.

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në numrin e parë është ndjekur 338 ndërsa në numrin e dytë 867 ditë.

Numri një i PDSH-së, Menduh Thaçi në numrin e parë është ndjekur të paktën 1257 ditë ndërsa Lube Boshkoski 320 ditë.

“Lista e politikanëve të ndjekur është shumë e gjatë” shtoi prokurorja Risteska.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.