fbpx
Tag: Politikanë

tag: politikanë

Arifi: Thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit

“Thirrjet për ndarje dhe padurim, nuk duhet të jenë pjesë e agjendave të partive politike. E ardhmja e të gjithë qytetarëve, pa marrë parasysh fesë dhe kombit, është BE dhe për këtë është e rëndësishme të gjendet zgjidhje për të gjitha çështjet ndërsa thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit”, u përgjigj nënkryetarja...

Stabilitet politik që të përfundoj kriza, dëshiroi Gruevski në urimin e vitit të ri

Edhe bota edhe ne në Maqedoni kaluam nëpër periudhë me turbulenca, por edhe krahas krizës politike mirë është që e ruajtëm stabilitetin ekonomik, tha lideri i VMRO DPMNE-së në urimin e tij për Vitin e Ri. “Secili prej Jush, në vitin e ri hyn me planet dhe problemet personale dhe familjare, me dëshira dhe sfida personale. Çdo individ i ka...

“Bombat” ndryshuan retorikën ndërsa politikanët ngelën jashtë realitetit

Bombat e opozitës, përveç që shkaktuan ndryshime në skenën politike, gjithashtu ndikuan në retorikën e politikanëve në mitingjet para- zgjedhore që në këtë periudhë përdorin terme nacionaliste, por edhe ofendime- vlerësojnë analistët. "Federalizim", "kantonizim", "dygjuhësi"- janë vetëm një pjesë e termeve nga ana e kreut të DPMNE-së, Nikolla Gruevski nëpër mitingjet. Ai për këto procese të ardhshme e akuzon kreun...

Të përgjuar kanë qenë Jankulloska, Janakieski, Ahmeti, Thaçi dhe Boshkoski, por jo edhe Gruevski

Ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, ish ministri i transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski, kreu i BDI-së, Ali Ahmeti janë pjesë e politikanëve që janë përgjuar në mënyrë joligjore, zbuloi prokurorja speciale, Lençe Ristoska, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve gjatë publikimit të lëndës së sotme “Shënjestra”. Ajo zbuloi se ish kryeministri Nikola Gruevski nuk ka qenë i përgjuar...

Brukseli: Politikanët të mos sulmojnë diplomatët, por të pëqendrohen në zgjedhjet

Politikanët e Maqedonis të përmbahen nga sulmet ndaj diplomatëve, ambasadorëve dhe politikanëve tjerë dhe të sillen në mënyrë profesionale, porositin diplomatët nga Brukseli. Nga Brukseli porositin Qeverinë dhe vendin që të fokusohen në zgjedhjet që ato të jenë korrekte dhe demokratike dhe gjatë fushatës zgjedhore politikanët të mos bëjnë lojëra të pistë dhe të mos bëjnë goditje të ulëta, në...

BE planifikon masa serioze kundër politikanëve të Maqedonisë!

Bashkimi Evropian mund të vendosë sanksione, sikur ndalesë për udhëtime dhe ngrirje të pronës, ndaj disa politikanëve të Maqedonisë që bëjnë obstruksione në procesin e  zgjidhjes së krizës, ka deklaruar për “Rojters”, një përfaqësues anonim nga BE-ja. Sipas burimit të njëjtë, presidenti Gjorge Ivanov, duhet patjetër ta anulojë vendimin për abolimin e 56 politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre që janë...

Çfarë do të sjell Vjena? Betonim të 5 qershorit apo edhe një shtyrje tjetër?

Pas vendimit për falje grupore nga presidenti i vendit Gjorgje Ivanov, që shkaktoi revoltë në vend, komuniteti ndërkombëtar po ndërmerr hapa konkret për qetësimin e situatës. Të dhënat e fundit thonë se të premten në Vjenë është caktuar takimi i liderëve të katër partive më të mëdha në Maqedoni. Paralajmërimi për takim vjen pas qëndrimeve thuajse të betonuara të dy...

Faljet për Gruevskin, Mijalkovin, Cërvenkovskin, Jankullovskën dhe tjerët publikohen në “Gazetën zyrtare”

Vendimi i kryetarit të shtetit, Gjorge Ivanov, për faljen e të gjithë politikanëve, menjëherë sot është publikuar në “Gazetën Zyrtare”, në të cilën janë të shkruar emrat e personave që i ka falur kryetari. Në mesin e atyre emrave janë, kryetari i VMRO-DPMNE-së dhe ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov, ish ministrja e Punëve...

Filluan të afrohen afatet për zgjedhjet: Çfarë na pret deri në prill?

Krerët e katër partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, pas takimit të mbrëmshëm, në mëngjesin e sotëm arritën marrëveshje për Qeverinë kalimtare dhe për ligjin e “bombave”: Më këtë filluan të harxhohen afatet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të caktuara për me 24 prill të vitit 2016, njofton Portalb. Të hënën – 09.11.2015: Ministrat dhe zëvendës-ministrat e rinj të LSDM-së edhe...

Politikanët dhe qytetarët në mënyra të ndryshme uruan Ditën e pavarësisë

Vendosje të luleve, premtime për ardhmëri më të mirë, patriotizëm dhe krenari për të qenurit maqedonas. Me fjalë të këtilla u mbushën urimet e politikanëve që sot i dërguan para qytetarëve me rastin e 8 Shtatorit, Ditës së Pavarësisë. Njëra palë flasin se si kanë kontribuuar për një të ardhme më të mirë të maqedonasve pas 24 viteve pavarësi pala...

SIRIZA përparësi me 3% para Demokracisë së Re

Pas krijimit të partisë së re të Jorgos Papandreut në Greqi është publikuar një sondazh sipas të cilit SIRIZA del fituese në zgjedhjet e ardhshme me 30. 4% të votave. Ndërsa PASOK do të merrte 3.5 % të votave dhe Agimi i Artë 3.8 %. Sondazhi nënvizon efektin negative që shkakton përcarja e PASOK pas krijimit të partisë së re...