fbpx
Tag: UÇK

tag: UÇK

LSDM fuqishëm denoncon incidentin në rajonin e Likovës.

Nga partia thonë se moszbardhja e incidenteve me karakter sigurie për të cilat informon pushteti në periudhën  fundit, le hapësirë për spekulime të ndryshme. “Seriozisht dyshojmë  në kapacitet e institucioneve të cilat janë zyra partiake të pushtetit.   Ftojmë qytetarët të jenë të përmbajtur dhe mos bien pre e çfarëdolloj skenari”, thuhet në kumtesën e LSDM-së

VMRO- DPMNE për Goshincen:

VMRO-DPMNE-ja  përmes një komunikate me shkrim i dënon këto akte terroriste të cilat kanë për qëllim destabilizimin e Republikës së Maqedonisë. “ VMRO-DPMNE e gjykon ngjarjen e sotme terroriste në fshatin Gushincë.I ftojmë institucionet që në mënyrë të vendosur të veprojnë për zbardhjen e këtij rasti dhe ta sigurojnë ligjin, sigurinë dhe stabilitetin. Qytetarët e Republikës së Maqedonisë duhet të...

UÇK merr përgjegjësinë për sulmin me granatë ndaj qeverisë

Sulmi ndaj qeverisë së Maqedonisë me granatë tre ditë më parë ka tashmë edhe autorët. Sipas mediave maqedonase duke ciuar komunikatën për shtyp, autorët e sulmit ndaj qeverisë është Ushtria Çlirimtare Kombëtare,  transmeton „Koha ditore" Bazuar në komunikatën për shtyp, UÇK ka marrë përgjegjësinë për sulmin që ndodhi të premten më 10 prill rreth orës 21.00, kur një granatë e hedhur...

Protesta kundër rektorit të Prishtinës, tre të lënduar

Në përleshje me policinë Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së para godinës së Rektoratit në Prishtinë, janë lënduar dy protestues dhe një polic. Sipas mediave kosovare protestuesit kërkojnë, tentuan me  forcë të futen në godinën e Rektoratit, kështu që policisë iu bashkëngjitën njësitet speciale të policisë së Kosovës. Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së protestoi për shkak se...