fbpx
Tag: убиство

tag: убиство

NED: Lufta kundër segregimit dhe diskriminimit racor në SHBA vazhdon

Vrasja brutale e afrikano-amerikanit Xhorxh Fllojd (George Floyd) nga një oficer i policisë në Mineapolis ka ngjallur zemërim dhe mllef, që nuk është parë në SHBA më shumë se 50 vjet, që nga vrasja e Martin Luther King Jr. thuhet në komunikatën e Fondit kombëtar për demokraci (NED) lidhur me zhvillimet e fundit në SHBA. “Demokracia jonë është vënë në...

BDI ndjen keqardhje për vrasjen e Idrizit dhe kërkon zbardhjen e rastit

Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet për vrasjen e kryetarit të komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi, që sipas asaj që thuhet në njoftim, një asnjë rast nuk është provokuar. "BDI është tronditur sot thellë nga lajmi për vrasjen e anëtarit të familjes sonë dhe Kryetarit të Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi gjatë kryerjes së punës së tij...

Vritet një polic në Kumanovë

Një pjesëtar i policisë mbrëmë rreth orës 23 është vrarë gjatë intervenimit pas denoncimit për dhunë në familje në lagjen rome në Kumanovë Sredorek, njofton Prokuroria publike. Siç thuhet në njoftim, gjatë intervenimit, i denoncuar për dhunë familjare ka sulmuar katër policët të cilët kanë ardhur në shtëpinë e tij, pas çka i ka shkaktuar plagë me thikë në shpinë. Për...

Aleksandar Neshkoski, i kërkon Katica Janevës të zbardh rastin e vrasjes së Martin Neshkoskit

Vëllai i të vrarit Martin Neshkoskit,  i dërgoi letër prokurores speciale Katica Janevës, në të cilën kërkon "të filloj proces për zbardhjen e plotë në fshehjen e vrasjes së tij dhe "konstatimin e përfshirjes së mundshme të personave të tjerë në  fshehjen e fakteve  gjatë hetimeve dhe procedurës gjyqësore, përveç atyre që janë të theksuara në denoncim". -Më 05.06.2015, kur...

Mjekët në shenjë revolti u grumbulluan në rrethin e Qendrës klinike

Në rrethin e Qendrës klinike “Nënë Tereza” sot pasdite një grup i mjekëve u grumbullua në shenjë revolti kundër sulmit ndaj kolegut të tyre. Më herët, ata kishin takim koordinues në amfiteatrin e Qendrës klinike. Sipas mjekes dhe psikiatres Viktoria Vujoviq, ai që ngre dorë ndaj mantelit të bardhë, është sikur të ngrejë dorë ndaj gjithë botës. “Ajo që ndodhi mëngjesin...

Komunikimi i parë i publikuar për “Monstrën”

Po publikojmë transkriptime nga bisedat që i publikoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp e që sugjerojnë se bëhet fjalë për komunikim lidhur me rastin “Monstra”. 2 maj 2012 Abdylaqim Ademi- Qimi Ademi : Ende jeni në mbledhje? Q: Po. Ademi: Qimi, bisedoj me dikë atje, le të ketë më shumë sqarime për opinionin, me fotografi sepse kështu paraqiten...

Djali i Menduh Thaçit në mesin e të lënduarve

Јozyrtarisht njëri nga të lënduarit në përleshjen e  mbrëmshme  të Tetovës, është djali i liderit të PDSh-së, Menduh Thaçi, mëson "Portalb". Në incidentin  në kafenën "Barkod" u plagos,  kurse rrugës për në spital iu nënshtrua plagëve vjeçarin Altrim A nga fshati Poroj. Katër personat e tjerë që kanë marrë lëndime nga xhamat e thyer djegiet dhe objektet e forta gjatë incidentit...

Marsh protestues nëpër rrugët e Moskës në nder të Nemtsov

Nëpër rrugët e Moskës sot do të organizohet marsh protestues dedikuar opozitarët të vrarë rus, Boris Nemtsov. Marshi do të mbahet në vend të protestës së madhe të paralajmëruar nga opozita kundër luftës në Ukrainë. Parashihet protesta të fillojë më orën 14 ndërsa një orë më vonë do të fillojë edhe marshi nëpër rrugës e Moskës. Autoritetet ruse mbrëmë miratuan...

Putin: Do të bëjë çmos që vrasësit të dënohen

Presidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar se do të bëj gjithçka që organizatat dhe autorët të vrasjes cinike dhe të tmerrshme të liderit të opozitës, Boris Nemtsov të dërgohen para drejtësisë. Mesazhi në formë telegrami i Putinit thuhet të jetë dërguar nënës së Nemtsovit është postuar edhe në faqen e internetit të Kremlinit, më 28 shkurt. Telegrami shpreh ngushllime dhe fjalë...

Holand dhe Merkel dënuan vrasjen e Nemtsovit

Presidenti francez, François Holande në një deklaratë njoftoi se e cilëson si "të pështirë dhe tradhtar" sulmin. Holande, ka theksuar se Nemtson është  përpjekur si mbrojtës i rëndësishëm në demokracinë dhe të drejtat e njeriut të vendit të tij. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenë e para që ka dënuar vrasjen e politikanit të njohur rus të opozitës, Boris Nemtsov,...

Ekzekutohet lideri i opozitës ruse Boris Nemtsov

Lideri i opozitës ruse dhe kritik ndaj Vladimir Putin, si dhe ish zv kryeministër liberal në epokën presidencës së Jelcin, Boris Nemstov, ëshët vrarë në një pritë ndërsa shëtiste në qendër të Moskës. Politikani u qëllua katër herë me pistoletë. vrasësit zbritën nga një automjet në një zonë pranë Kremlinit. në momentin e vrasjes ai shoqërohej nga një grua....

ShI ka ekzekutuar 120 luftëtarë të vet

Organizata ekstremiste Synite e shtetit Islamik në 3 muajt e fundit ka likuiduar 120 përfaqësues të sajë, shumicën luftëtarë të huaj që kanë dëshiruar të kthehen në shtëpitë e tyre, lajmëroi organizata Siriane për të drejtat e njeriut me seli në Londër. Kjo organizatë e cila informatat i merr nga banorë Sirianë dhe aktivist të sajë, thuhet se grupi militant...

Семејното насилство се храни од бавноста и нереагирањето на институциите

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трикратно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е алармантната бројка која укажува на нефункционалноста на системот за заштита, реагираат од Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Невладината организација „Хера“. Карактеристично за сите овие случаи е што убиствата се извршени од...