fbpx
Tags Austri

Tag: Austri

Kurz: Vendimet final duhet t’i marrin partitë ndërsa ne nuk do të përzihemi

Politikanët maqedonas duhet t’i marrin vendime të cilat merren pas zgjedhjeve ndërsa nga ana jonë nuk do të ketë pengesë në rrjedhën e mëtutjeshëm të ngjarjeve, deklaroi shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz, i cili sot ishte për vizitë në vend. Ai shtoi se interesi i Austrisë është që në Maqedoni edhe më tej të ketë...

Poposki dhe Kurz vizituan “kuotën 59”, por anashkaluan kampin “Vinojug”

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz sot ka arritur në vend ndërsa pasdite me homologun e tij, ministrin e jashtëm Nikola Poposki vizituan kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, në Gjevgjeli. Për mediat u prononcua vetëm Poposki i cili tha se Maqedonia ka pasur rol kyç në pengimin e emigrimit dhe menaxhimit me krizën...

Kurz nesër me Poposkin do të vizitojnë “kuotën 59” në Gjevgjeli

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në për vitin 2017, Sebastian Kurz nesër do të qëndron për vizitë pune në Maqedoni ku do të takohet me homologun e tij, Nikola Poposkin. Sipas agjendës, e publikuar nga MPJ, Poposki dhe Kurz nesër në ora 13:30 do të vizitojnë kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë në Gjevgjeli, që është...

Maqedonia, Austria, Kroacia, Serbia dhe Sllovenia nesër do të merren vesh për refugjatët

Drejtorët e policive të Austrisë, Kroacisë, Sllovenisë dhe Serbisë nesër do të arrijnë në vend për takim me drejtorin e Byrosë së sigurimit publik (BSP) Gorançe Savovski ku tema kryesore pritet të jetë gjendja e krizës së refugjatëve. Siç njoftojnë nga MPB në takim do të merr pjesë edhe sekretarja shtetërore për punë të brendshme, Anastasia Ilieska. Pas takimit të caktuar...

Gjermania dhe Austria planifikojnë të mbyllin kufirin e Maqedonisë dhe të ngrenë kampe të mëdha për refugjatët

Gjermania dhe Austria, në bashkëpunim me qeverinë maqedonase dhe atë greke, po zhvillojnë plan për mbylljen e kufirit maqedonas- grek, transmeton “Sputnik” duke raportuar informacione të gazetës gjermane “Bild”. Sipas gazetës gjermane. ekspertët nga Vjena, Brukseli dhe nga Berlini duan të mbyllin kufijtë dhe të pajisin me sistem për mbikëqyrje. Njëkohësisht, rritet numri i përfaqësuesve të Agjencisë për Kontroll të...

Policia e Maqedonisë, Serbisë, Austrisë dhe Hungarisë firmosën memorandum për menaxhimin e krizës me refugjatët

  “Si shtet jemi lënë të vetëm që të ballafaqohemi me këtë gjendje edhe atë për fajin tonë nga aspekti rajonal, e shkaktuar në pjesën e kufirit shtetërorë me vend- anëtarë të BE-së” theksoi ministri i brendshëm i Maqedonisë, Mitko Çavkov në takimin e sotëm me homologët e tij në Ohër në kuadër të krizës me refugjatët ku shtoi se...

Poposki dhe Daciq “shuplakë” BE-së për problemin me refugjatët

Maqedonia ballafaqohet me një problem të veçantë- fluksi i refugjatëve “nga vendet e BE-së” njoftoi shefi i diplomacisë maqedonase Nikolla Poposki gjatë konferencës në Vjenë. Poposki njoftoi se deri para pak kohe, në Maqedonia për çdo ditë janë futur nga 4000 refugjatë ndërsa sipas vlerësimeve të fundit në periudhën e ardhshëm priten për çdo ditë në vend të hynë nga...

Ballkani Perëndimor mposhti BE-në futboll, Gruevski shënoi dy gola

Skuadra e Ballkanit Perëndimor mposhti ekipin e BE-së me rezultat 4-2 në ndeshjet e futbollit që mbrëmë u mbajt në Vjenë, që u organizua në suazat e Samitit të Ballkanit Perëndimor, në kryeqendrën e Austrisë. Kryeministri i Maqedonisë në fitoren e skuadrës së tij shënoi dy gola ndërsa asistoi për dy gola tjerë. Në këtë ndeshje luajtën kryetarë të qeverive dhe...

Çavkov dhe Kurc sot do ta vizitojnë kufirin jugor

Ministri i punëve të brendshëm Mitko Çavkov dhe ministri i jashtëm austriak, Sebastijan Kurc i cili po qëndron për vizitë në vend, sot paradite do ta vizitojnë Gjevgjelinë, që këtë fundjavë ishte në fokusin e opinionit botërorë për shkak të krizës me emigrantët. “Sot 24 gusht, më orën 10 e 30 në Gjevgjeli, ministri i brendshëm i vendit Mitko Çavkov...

Kosovarët tejkaluan sirianët në kërkim të azilit në Austri

Banorët e Kosovës në janar u bënë grupi më i madh që paraqitën aplikimet për azil në Austri. Me dorëzimin e 1029 kërkesave, kosovarët tejkaluan numrin e sirianëve të cilët braktisin vendin e tyre. Në janar të këtij viti, gjithsej 910 sirianë kanë aplikuar për azil në Austri. Në vendin e tretë janë afganët, me 622 aplikime dhe të katërt...