fbpx
Tag: Anëtarësi

tag: anëtarësi

VMRO DPMNE kërkon Hani të martën të dënoj Platformën dhe t’i merr parasysh protestat

VMRO DPMNE do të dërgoj tre kërkesa deri tek euro- komisari për zgjerim, Johanes Han gjatë vizitës së tij të martën. Këtë e paralajmëroi deputeti i VMRO DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski në televizionin “Sitel”. “E para, presim qartë të dënojë Platformën e Tiranës dhe qartë të dënon përfshirjen e shteteve të huaja në punët e brendshme të R. së Maqedonisë. Edhe Shqipëria...

Stoltenberg: Janë grumbulluar nënshkrimet, presim autoritetet të përmbushin hapin e ardhshëm

“Pas përpjekjes për formimin e Qeverisë, në përputhje me kërkesat e vërtetuara nga presidenti, tani janë grumbulluar nënshkrime të mjaftueshëm nga deputetët. Presim autoritetet në Shkup ta përmbushin hapin e ardhshëm në procesin demokratik”, thuhet në deklaratën me shkrim të sekretari të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me ngjarjet e fundit politike në vend. Ai u bën thirrje të...

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

Janeva: Asnjëherë s’kam qenë anëtare e LSDM-së, fletëpagesa për anëtarësi është e rrejshme

Asnjëherë s’kam qenë anëtarë i partisë së LSDM-së, e as që kam kryer pagesë për gjoja verifikim për anëtarësi në këtë parti politike, thotë prokurorja speciale Katica Janeva në reagimin e saj lidhur me shkrimet e disa mediumeve për gjoja anëtarësimin e saj në këtë parti opozitare. Janeva thotë se dokumentet që dje ka publikuar gazeta “Vecer” janë të pavërteta...

VMRO DPMNE: Problemi i vetëm për hyrje në NATO është problemi me emrin

Nuk ka qytetar në RM që nuk është bindur se problemi i vetëm për të cilin Maqedonia nuk është anëtare me të drejta të plota në NATO është kontesti me Greqinë rreth emrit, thonë nga VMRO DPMNE duke reaguar ndaj njoftimit të LSDM-së për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. “RM përmbush të gjithë kushtet për aderim në Aleancës...

Zaev: Nuk na duhen paratë e pistë që na i ofrojnë

Nuk na duhen paratë e pistë, deklaroi lideri i LSDM-së Zoran Zaev në pyetjen e gazetarëve nëse biznesmenët janë inkurajuar financiarisht ta ndihmojnë partinë. Ai tha se këto para, çfarë i kanë ofruar deri më tani, nuk dëshiron t’i pranoj dhe pret të inkurajohen biznesmenët e vërtetë. “LSDM kryesisht financohen nga anëtarësia dhe kompanitë e afërt me Zaevin, ndërsa ato janë...