fbpx
Tag: Aktakuzë

tag: aktakuzë

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Veljanovski: PSP me vendimin për lëndën “Puçi” vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së

Me vendimin e sotëm për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, PSP vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së/ Sorosit, deklaroi sot në konferencë shtypi  deputeti i VMRO DPMNE-së dhe ish kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Ai shtoi se Janeva “nuk është prokurore që punon në mënyrë të pavarur, por se me urdhrat e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe...

Aktakuzë kundër policit i cili i ka ofruar ryshfet dëshmitarit të Janevës

Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka ngritur aktakuzë kundër një punonjësit në MPB, i dyshuar se i ka ofruar ryshfet një personit që të paraqitet si dëshmitar para gjykatës dhe të deklarohet, njoftoi sot Prokuroria publike. Ai sipas Prokurorisë, ngarkohet me veprën penale se ka ndikuar në mënyrë të palejuar ndaj dëshmitarëve. Kallëzimi penal kundër...

Është ngritur aktpadi kundër Zaevit për rastin “Puçi”

Prokuroria publike themelore, për krim të organizuar dhe korrupsion deri tek Gjykata themelore Shkupi 1 në Shkup, sot dorëzoi akt gjyqësorë kundër Zoran Zaev, liderit opozitar i cili ngarkohet për dhunë kundër përfaqësuesve të organeve më të larta shtetërore. Prokuroria ka ngritur akt gjyqësorë edhe për katër të dyshuarit tjerë në këtë rast. I dyshuari i parë gjegjësisht ish anëtari i...