fbpx

“Puçi” dhe “bombat” e bënë Gruevskin të jetë me këmbë në tokë

-

 Pas konferencës së shtypit të kryeministrit Nikolla Gruevski, që u mbajt më 31 janar të vitit 2015, kur edhe paralajmëroi aferën “Puçi”, i tërë fokusi i Qeverisë, por edhe i kreut të saj, u drejtua më shumë kah ndodhitë brenda- shtetërore.

Në llogari të kësaj, filloi të zbehet agjenda e politikës së jashtme. Udhëtimet e Gruevskit u rralluan ndërsa u zvogëluan edhe vizitat e shtetasve të huaj në vend.

Kryeministri i vendit prej 31 janarit deri më sot ka realizuar vetëm një takim edhe atë me kryeministri Aleksandar Buçiq dhe dy takime me funksionar të shteteve të huaja, Serbinë dhe Kroacisë, me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryetari i partisë popullore evropiane, Zhozef Dol.

Ja ku ka qenë Gruevski dhe kush ka ardhur për vizitë:

 • shkurt 2015  Pas konferencës së shtypit që e ndryshoi vazhdën e politikave në Maqedoni, kryeministri ishte në vizitë të viseve të përmbytura pas shiut që përfshiu Maqedoninë;
 • shkurt 2015 – U takua me ministrin e mbrojtjes të Kroacisë, Ante Kotromanoviq;
 • 12 shkurt 2015 – Pranoi kryetaren e Kuvendit të Serbisë, Maja Gojkoviq;
 • 16 shkurt 2015 – Pas seancës së përbashkët qeveritare të qeverive të R. së Maqedonisë dhe R. së Serbisë, u firmosën marrëveshje ndërsa konferencë të përbashkët për shtyp kishin edhe kryeministrat Nikolla Gruevski dhe Aleksandar Vuçiq;
 • 11 mars 2015 – Takim me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Bruksel;
 • 18 mars 2015 – Me delegacion qeveritar i përfaqësonte mundësitë investuese të Maqedonisë para biznesmenëve në Hagë të Holandës;
 • 19 mars 2015 – Në cilësinë e liderit të partisë, u takua me numrin një të Bankës më të madhe popullore evropiane, Zhozef Dol në Bruksel ndërsa mori pjesë edhe në Samitin e partive evropiane popullore.

U paraqitën paralajmërime se Gruevski në Samitin e PPE do të ketë takim me kancelarin gjermane dhe shefen e partisë CDU, Angela Merkel, por ky takim nuk u mbajt.

Takimi mes Gruevskit dhe Dolit është takimi i fundit dypalësh i kryeministrit me ndonjë funksionarë të lartë të huaj. Në ndërkohë, VMRO DPMNE mbajti tre tubime popullore, ku fjalim kishte edhe kryeministri.

Një pjesë të këtyre takimeve që Gruevski i ka realizuar pas paralajmërimit të aferës “Puçi” lidhen me këtë problem, si për shembull, takimi i shkurtë me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryetarin e PPE, Zhozef Dol. Prej atje, kryeministri i vendit prej 31 janarit deri më tani sot ka realizuar vetëm një takim edhe atë me kryeministri Aleksandar Buçiq dhe dy takime me funksionar të shteteve të huaja, Serbinë dhe Kroacisë.

Afera “Puçi” dukshëm ka zbehur agjendën e politikës së jashtme ndërsa thuajse dy muaj të plotë të gjitha ngjarjet lidhen me ngjarjet e brendshme- politke.

Për dallim nga viti i kaluar, në periudhën e njëjtë gjegjësisht në muajt shkurt dhe mars, ai ka pasur më shumë vizita në vende të huaja, por edhe të shtetasve të huaj në Maqedoni edhe pse vitin e kaluar shkurti dhe marsi ishin të rezervuar me agjendë parazgjedhore të partisë në pushtet dhe kryeministri. Prej 1 marsit të vitit 2014, kryeministri thuajse çdo ditë prezantonte në hapjen e ndërtimeve të reja dhe të promovimit të projekteve.

Megjithatë, edhe në agjendë të këtillë parazgjedhore, ai ka pasur thuajse trefish më shumë vizita sesa këtë vit pasi doli afera “Puçi” dhe opozita filloi t’i publikoj “bombat”.

11 shkurt 2014  – Takimi Gruevski- Makino, zëvendës- ministri i punëve të jashtme të Japonisë në Shkup;

 • 11 shkurt 2014 – Takim me Dunja Mijatoviq, përfaqësuese e OSBE-së për mediumet;
 • 13 shkurt 2014 – Takim me Riçard Hjuit, raportues për Maqedoninë në PR;
 • 18 shkurt 2014 – Në vizitë pune në Austri dhe Gjermani. U takua me kancelarin e Austrisë, Verner Fajman;
 • 20 shkurt 2014 – Takim me zëvendës- kryetarin e qeverisë së Greqisë, Evangelos Venizelos;
 • 25 shkurt 2014 – Takimi me parlamentarët britanik në Londër;
 • 27 shkurt 2014 – Në forumin e biznesit në Shtutgart;
 • mars 2014 – Takim me kardiologët nga Sietël;
 • mars 2014 – Në kongresin e PPE në Dablin;
 • 14 mars 2014 – Takim me kardiokirurg italian me renome;
 • 20 mars 2014  – Vizitë në spitalin elitar në Bruksel “Edit Kauel“;
 • 20 mars 2014  – Fillimi i fushatës parazgjedhor për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.