fbpx

Erdh nëntori, nuk ka asnjë biletë letre për një udhëtim në transportin publik në Shkup

-

Megjithëse autoritetet e qytetit kanë premtuar se më 1 nëntor do të fillojë përdorimi i biletës prej letre për një biletë në një drejtim, qytetarët do të duhet të presin pak më gjatë për këtë përfitim.

Realizimi i tenderit për bileta të letrës, së bashku me aplikacionin e ri mobil për transportin publik dhe validuesit shtesë nëpër autobusë, janë ende në pritje.

Nga NQP – Shkupi për “Meta.mk” nuk kishin mundësi të thonë se në cilën datë do të fillojnë të funksionojnë përfitimet e reja për përdorimin e transportit publik të Shkupit. Procesi i zbatimit të kontratës është në rrjedhë e sipër – është shpjegimi i vetëm që na e dhanë nga NQP.

Në korrik të këtij viti, “Telekomi Maqedoni” e fitoi tenderin me vlerë mbi 2.2 milionë euro, me cilin qytetarëve duhet t’u mundësohet të rimbushin biletën “e Shkupit” vetë dhe të kenë një pasqyrë në llogarinë e tyre. Në të njëjtën kohë, me tenderin aktual do të sigurohen 300.000 bileta elektronike prej letre për një vozitje, si dhe 400 validatorë që do të vendosen në autobusët e qytetit. “Telekomi” duhet të zhvillojë një aplikacion mobil, i cili do të paraqesë orarin e linjave të transportit publik në kohë reale.

Vënia në funksion e përfitimeve të reja për qytetarët po prolongohet tashmë disa herë këtë vit. Premtimi i fundit nga fundi i shtatorit ishte se kishte ende po realizohet prova – periudha për realizim të tenderit, e pas përfundimit të tij në qarkullim menjëherë do të hidheshin biletat e reja me një drejtim dhe përfitimet tjera për pasagjerët.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.