fbpx

Bejl dhe Orav bisedojnë me drejtorin e ASHMA, Trajçevskin

-

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav janë takuar me drejtorin e Agjencisë së shërbimeve audio dhe audiovizuale, Zoran Trajçevski.

“Takimi është mbajtur në suazat e misionit të BE-së dhe SHBA-së, në periudhën para shpërndarjes së Parlamentit dhe jo më vonë se 20 shkurti, në konsultime me ekspertë lokal dhe ndërkombëtar, të vlerësojnë nëse janë plotësuar kushtet për organizimin e zgjedhjet të besueshme më 24 prill” thuhet në njoftimin e Agjencisë.

Gjatë vlerësimit, siç theksuan ambasadorët, parasysh janë marrë disa kritere: listat e pastruara të zgjedhësve, funksionimi i KSHZ-së, liria e mediumeve dhe pjesëmarrja e lirë e votuesve në ditën e votimit, pa frikësim.

“Në lidhje me mediumet është theksuar fakti se gjatë vlerësimit të balancimit të informimit mediatik, me rëndësi të veçantë është toni i njoftimit si dhe vlerësimi i balancimit është lëndë e analizë të thuktë dhe afatgjatë” thuhet në njoftim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.