fbpx

BE pret “formim të shpejtë të koalicioni të gjerë qeveritar” dhe mbështetje për PSP-në

-

Brukseli pret formimin e shpejtë të koalicionit të gjerë qeveritar si dhe të mundësohen të gjitha kushteve për funksionimin e punës së PSP-së, thotë për “Meta” zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq pas deklaratës së liderit të VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski se nuk do të pajtohet për vazhdimin e mandatit të Speciales.

“BE shpreson të formohet së shpejti koalicion i ri i gjerë qeveritar (a new “broad-based” government) dhe e presim programin e tij. Zbatim të vazhdueshëm të të gjitha pjesëve të Marrëveshjes së Përzhinës dhe prioritete urgjente reformuese janë kyçe në këtë drejtim. PSP është pjesë përbërëse e Marrëveshjes së Përzhinës dhe patjetër t’i mundësohen kushtet dhe t’i ofrohet koha e nevojshme që ta kryej punën e rëndësishme që e ka filluar” thotë Kocijançiq për “Meta”.

Nikolla Gruevski sot nga presidenti Gjorgje Ivanov mor mandatin për formimin e Qeverisë.

Në intervistën e sotme për “Dnevnik”, kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski tha se VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdohet afati i Speciales dhe se me prolongimin e Speciales sigurisht që do të prolongohet kriza”.

“Gjithë këtë e them që të shpjegoj se nuk ka nevojë juridike ose esenciale që të vazhdohen ato 18 muaj nga mandati i PSP-së, por ka nevoja politike të faktorëve të jashtëm për shkak të realizimit të synimeve të tyre. Ideja për prolongimin e 18 muajve nuk rrjedh nga PSP. Këtë e di, nuk e supozoj. Për këto arsye ne sollëm vendim se VMRO DPMNE nuk do të pajtohet për vazhdimin e afatit të Speciales dhe këtë disa herë e kemi sqaruar” shton më tej kreu i DPMNE-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.