fbpx

Шест мртви по напад со нож во градинка во Лианџијанг, Кина

Шест лица, меѓу кои три деца, беа брутално убиени во напад со нож во градинка во градот Лианџијанг, лоциран во југоисточната провинција Гуангдонг

-

Во инцидент што предизвика шок во Кина, шест лица, меѓу кои три деца, беа брутално убиени во напад со нож во градинка во градот Лианџијанг, лоциран во југоисточната провинција Гуангдонг. Осомничениот, 25-годишен маж, е уапсен од полицијата, пренесува Би-Би-Си.

Според локалните власти, како што пренесува АФП, меѓу жртвите има наставник, двајца родители и три деца. Дополнително, при нападот едно лице се здобило со повреди. Полицијата го означи инцидентот како „намерен напад“, но допрво треба да соопшти детали за можниот мотив зад нападот.

Трагичниот инцидент се случил во понеделникот во 07:40 часот по локално време, токму кога родителите ги оставале децата на летни часови. Убиецот бил уапсен во 8 часот.

Оваа трагедија, за жал, не е единствена во Кина. Земјата беше сведок на вознемирувачка серија напади со нож во последниве години, често насочени кон училишта и образовни институции. Иако огненото оружје е забрането во Кина, зачестеноста на нападите со нож предизвика загриженост и поттикна дебати за можните причини.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...