fbpx
Таг: градинка

таг: градинка

За 37 деца во „Мајски цвет“ треба да се грижат само две воспитувачки, од градинката велат – нема да доаѓаат сите

Во градинката „Мајски цвет“ во општина Карпош, во клонот што се наоѓа во населбата Тафталиџе, во групата наменета за деца на возраст меѓу 5 и 6 години, има запишано 37 дечиња, што е вон законски предвидениот број, реагираат родители на деца во оваа градинка. Тие стравуваат за тоа, како ќе успеат две вработени (една воспитувачка и една негователка) да...

ОЈО: Воспитувачка од скопска градинка со супена лажица му расцепила глава на дете

Воспитувачка во детска градинка во скопската населба Автокоманда доби обвинение за насилство врз дете. Основното јавно обвинителство Скопје денеска, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство врз дете од член 201-а од Кривичниот законик. Според информациите кои ги објави ОЈО, на 01.09.2021 година 48-годишна воспитувачка со метална супена лажица го удрила детето...

Амбасадата на Украина со апел, медиумите да ги проверуваат информациите пред да ги објават

Амбасадата на Украина во земјава испрати апел до македонските медиуми внимателно да ги проверуваат информациите кои ги објавуваат и да користат проверени извори. Во соопштение до медиумите тие го пренесуваат ставот на украинското Министерство за надворешни работи, кое се обрати до сите меѓународни партнери со апел да го осудат гранатирањето на Станица Луганска и Врубивка во Луганската област од страна...

Отворена народна кујна во Шуто Оризари, ќе обезбедува храна за над 300 лица во социјален ризик

Зоран Заев народна кујна Шуто Оризари фото: Влада на РСМ
Во Општина Шуто Оризари денеска е отворена народна кујна која ќе обезбедува храна и оброци за 320 до 380 граѓани во социјален ризик. Оброците ќе се подготвуваат во детската градинка „8 април“, која беше опожарена во 2017 година. Првата фаза од обновата е завршена и дел од градинката веќе функционира, со капацитет да згрижи 150 деца. Министерството за труд...

Поради вработена со температура, одложен приемот на деца во Клонот 1 на градинката во Свети Николе

Вратите на Клонот 1, на градинката „Рахилка Гонева“ од Свети Николе денеска останаа затворени за најавените 110 деца од превентивни причини. Имено, изминатиот викенд негователка во овој објект на градинката, пројавила симптоми на ковид-19. Вработената деновиве била на работа, во подготовка на градинката за прием на деца. Во согласност со протоколот за работа на градинките и по меѓуинституционални консултации, одлучено...

Деветмина заразени од коронавирусот во градинка во Кочани, скринингот спречи катастрофа

Деветмина вработени во градинката „Павлина Велјанова“ во Кочани се заразени со коронавирусот, објави на својот профил на Фејсбук градоначалникот Николчо Илијев. Тој повикува на максимална внимателност за да се спречат последици од поголем размер. Тестирањето на вработените во градинките низ државата е дел од скринингот кој го спроведуваат здравствените власти, пред да ги отворат за згрижување деца. „Скринингот на вработените покажа...

Бактеријата МРСА пронајдена кај дете и воспитувачка во градинка во Кисела Вода

Бактерија МРСА (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) е изолирана кај дете и воспитувачка во клонот „Кокиче“ во градинката „Весели цветови“ во Кисела Вода. Во епидемиолошкото одделение во Центарот за јавно здравје информираат дека ситуацијата е под контрола и апелираат родителите да не креваат паника. - Направивме епидемиолошки увид, дадовме препораки да се дезинфицира градинката. Бактеријата не е опасна за здрави деца, опасна...

Дури 61 отсто од децата од 3 до 6 години не одат во градинка

Новиот глобален извештај на УНИЦЕФ нагласува дека 176 милиони деца на предучилишна возраст не посетуваат предучилишно образование и повикува владите од целиот свет да ги зголемат инвестициите за да обезбедат најдобар почеток во животот за секое дете. Кај нас скоро 41.000 деца – околу 61 отсто од децата на предучилишна возраст (од 3 до 6 години) – не посетуваат...

Четири паралелки од прво одделение во „Петар Здравковски – Пенко“ учат во градинка

Четири паралелки од прво одделение во основното училиште „Петар Здравковски - Пенко“ во населбата Скопје Север, поради недостиг на простор, односно училници во училишната зграда, ја реализираат наставата во градинката што се наоѓа во близина на училиштето, известува „Порталб“. Родителите се загрижени, бидејќи доколку не се прошири постојнaта училишна зграда, за овие паралелки нема да има простор и наредната година. -...

Општина Аеродром: Ако се докаже дека воспитувачка тепала дете, ќе се спроведат санкции

Општина Аеродром со соопштение порача дека доколку се докаже дека има вина кај воспитувачката осомничена дека во понеделникот неколкупати удрила 6-годишно дете по образ, против неа ќе се спроведат санкции. Од општината велат дека се во комуникација со директорот на градинката, кој пак чека известување од полицијата за случајот. Како што претходно соопшти МВР, 36-годишна жена, кога завчера попладнето дошла да...

Општина Центар: Обезбедени 12 прочистувачи на воздух за градинката „Кочо Рацин“

Општина Центар, на денешната вонредна седница, донесе одлука за прифаќање на донацијата на прочистувачи на воздух за градинката „Кочо Рацин“, шест за објектот „Бели Мугри“ и шест за објектот „Наум Наумовски - Борче“, информираат од таму. - Оваа донација од Ротари клубот Скопје „Камен Мост“ е повеќе од добредојдена, бидејќи со ова значително ќе се подобри квалитетот на воздухот и...

Две градинки во Карпош ќе добијат три јонизатори на воздухот

Советниците од Општина Карпош на денешната седница на Советот, го поддржаа предлогот на градоначалникот Стефан Богоев, локалната самоуправа да им отстапи три јонизатори на воздухот на две градинки. Клонот на градинката „Орце Николов“ во Карпош 2 ќе добие еден, а клонот на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2 ќе добие два јонизатори за воздух. Советниците на седницата го поддржаа и предлогот...

Курц смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена

Министерот за надворешни работи и шеф на Народна партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена кои ги посетуваат 10.000 деца, пишуваат австриските медиуми. Тој додал дека таквите градинки, јазично и културно се целосно одвоени од мнозинството во општеството. Според него, клучот е во успешна интеграција и во знаење германски јазик....

Експлозија во градинка во Кина – седум загинати и 59 повредени

Седум лица загинаа во експлозија во градинка во Фенгксиан во источната кинеска провинција Џиангсу, јавуваат кинеските медиуми. Полицијата сè уште нема официјално потврдено колку лице загинаа, но кинеските медиуми јавуваат дека освен седумте загинати, во експлозијата има и 59 повредени лица. Кинеската држвна телевизија „Си-си-ти-ви“ јави дека две лица загинале при самата експлозија, додека другите починале во болница. Агенцијата „Ксинхуа“ јави дека...

Овчи сипаници ги испразнија училиштата и градинките, регистрирани 3.025 случаи

Во училиштата и во градинките е забележан зголемен број на деца со овчи сипаници, па така во некои одделенија речиси половина од учениците отсуствуваат од настава поради појавата на овој вирус. Информацијата дека во овој период е регистрирано релативно зголемување на бројот на лица заболени со овчи сипаници, за „Мета“ ја потврдија и од Институтот за јавно здравје. „Во 2017 година регистрирани се 3.025...

Илијовски: Градинката што ја изгради Жерновски покажува знаци на неквалитет

И кога првпат во својот мандат се осмели да изгради градинка, Андреј Жерновски ја изгради фушерски, изјави на денеска на прес-конференција Илија Илијовски од ВМРО-ДПМНЕ. Илијовски вели дека градинката која чини 2 милиони евра уште веднаш почнала да покажува знаци на неквалитет. - Плочникот во дворот веќе е целосно руиниран и уништен. Автомобили поминуваат и се паркираат врз него секој ден....

Депонија во центарот на Охрид, помеѓу училиште и детска градинка

Освен што не направи ништо за образованието во Охрид, локалната самоуправа го става на ризик и здравјето на учениците, обвинија од СДСМ. Од охридскиот разгранок на партијата побараа градоначалникот Никола Бакрачески и раководството на основното училиште „Григор Прличев“ итно да ја исчистат депонијата што се создава среде најголемото основно училиште и веднаш до централната детска градинка, во центарот на Охрид. - Покрај депонијата,...

Паниката ги проретчи училиштата, МОН чека инструкции од кризниот комитет

Официјален став од Министерство за образование за затворање на училиштата нема, но и покрај тоа, голем дел од родителите самоиницијативно одлучуваат да не ги носат децата на училиште и во градинка. Според информациите на „Мета“ од терен, во некои од одделенијата во училиштата во повеќе скопски општини на настава се присутни половина или една третина од децата. Од Министерството за образование...

Жерновски: 100 деца од градинката „Кочо Рацин” на улица ако МТСП не ги продолжи договорите

„Денеска упатив уште еден апел до Министерството за труд и социјална политика да ги продолжи договорите за 11 вработени за да не се случи близу 100 деца од новата градинка „Кочо Рацин“ да не можат да бидат згрижени“, напиша градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, на својот профил на „Фејсбук“. Тој додава дека на 11 вработени во новата градинка на...

Груевски: Штом нешто влезе во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш тоа е завршена работа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска со неколку партиски функционери ги посети селата Бразда, Чучер, Сандево, Мирковци и Кучевиште. Жителите на селата му се пожалиле на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека имаат проблеми со локалниот пат, немаат градинка, ниту, пак, фискултурна сала. Како што пишуваат некои медиуми, жителите на овие села побарале од Груевски нивните барања да бидат запишани во програмата...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...