fbpx

Ричард Талер е добитник на Нобеловата награда за економија

-

Нобеловата награда за економија денеска му е доделена на Ричард Талер од Универзитетот во Чикаго за неговиот придонес за подобро разбирање на психолошките и на општествените механизми што влијаат врз инвеститорите и потрошувачите при носење одлуки, соопшти шведската Кралска академија за науки.

Во образложението се наведува дека Талер во своите трудови „објаснил одредени човечки карактеристики, како што се националната и општествена припадност кои можат да влијаат на одлуките на поединците и на тековите на пазарот“.

Со денешнaта наградата за економија заврши сезоната на Нобелови награди, кои се доделуваат во областа на медицината, физиката, економијата, книжевноста и мирот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти е достапна за бесплатно превземање од „Epic Games“ до...