fbpx

Нов метод: преглед на фетус со магнетна резонанција

-

Преглед на фетус со магнетна резонанција е нов метод воведен на Универзитетската клиника за радиологија.

Прегледот го овозможува новата апаратура со која располага таа јавна здравствена установа, како и новиот проект на Министерството за здравство, кој овозможува едукација на врвни специјалистички кадри во странство.

Преглед на фетус со магнетна резонанција не е сè уште воведен во системот на прегледи на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, но во многу блиска иднина можно е тоа да се спроведе.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДУИ: Општина Тетово со милионски тендери ги наградила фирмите на семејството Бајрами, блиски со Движењето Беса

Општина Тетово со милионски тендери ги наградила фирмите на семејството Бајрами кои се блиски до раководството на оваа општина и на Движењето Беса. Ова беше реакцијата на Демократската унија...