fbpx

„Мртвиот“ охридски лебед, што го влечеше туристка е жив, но со повредено крило

-

Фотографиите, снимени пред неколку денови во Охрид, а на кои се гледа како туристка „од една соседна земја“, извлекува повреден лебед од водата, наводно, за да се слика со него, и понатаму се повод за коментари, реакции и за осуда по социјалните мрежи и во текстови во македонските и во светските медиуми.

Реакциите се движат од згрозување, до сериозни обвинувања за институциите што дозволиле вакво нешто да се случува пред очите на јавноста.

Иако во некои медиуми се појави информација дека лебедот починал, тој и понатаму е на истото место, на влезот во пристаништето кај споменикот Богојавление Водици. Десното крило му е сериозно повредено, вкочането и неподвижно.

– Мајка ми веќе неколку дена го храни лебедот на кој му е скршено крилото. Во Охрид нема услови за лекување на такво животно. Треба стручно лице да го прегледа и да го лекува. Не е во животна опасност, но не може да функционира – ни вели охриѓанка, која денес ни ја испрати и фотографијата подолу.

lebed1
Лебедот, сепак е жив, но е повреден и му треба стручна помош

Лебедот итно треба да се однесе во Скопје, на Ветеринарниот факултет, или во Зоолошката градина, каде би можело да му се укаже соодветен третман и да му се помогне.

Во меѓувреме, по бурните реакции во охридската, но и во македонската јавност, веста за малтретираниот и злоупотребен повреден лебед, стигна и до страниците на угледните „Хафингтон пост“, „Дејли мејл“ и „Мирор“.  Во текстовите се вели дека туристката е најверојатно од Бугарија.

Информација се појави и на британски „Телеграф“, но текстот е повлечен од нивната страница.

„Дејли мејл“ пишува дека „птицата не реагирала бурно затоа што лебедите навикнале на присуството на луѓето.

Српски „Б-92“ ја пренесе веста со коментар дека „луѓето се подготвени на сè, па дури и да си наштетат за да направат совршена фотографија, но дека не мора да загрозуваат недолжни суштества како лебедот“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...