fbpx
Tags Turist

Tag: turist

Një shtetas i Maqedonisë humb jetën në përplasjen mes autobusit dhe kamionit në Turqi

Një turist i Maqedonisë e humbi jetën, ndërsa 38 janë lënduar mbrëmë vonë në një aksident të rëndë trafiku në afërsi të qytetit turk, Edirne. Personi që humbi jetën është një burrë 45 vjeçar. Pesë nga të lënduarit janë në gjendje të rëndë, përderisa 33 turistë të tjerë janë më pak të lënduar. Ata janë dërguar në spitalet në Keshan...

Ohri po mbushet me turistë

Në Ohër edhe krahas motit me shi, udhëtuan shumë mysafir të cilët në këtë qytet do të kalojnë festat e fundjavës. Hotelierët u lëvduan se janë shitur 90% e shërbimeve dhe kapaciteteve. Qytetarët që ofrojnë banesa me qira, çmimet i kanë prej 400 denarëve për krevat deri 50 euro për qira ditore të apartamentit me më shumë krevate. Pjesa më e madhe...

Vanhojte për VMRO DPMNE-në: Muzeu i VMRO-së nuk është në listën e vendeve të mija turistike

Ndërmjetësi belg në bisedime Piter Vanhojte mbrëmë përmes profilit të tij në Twitter iu përgjigj VMRO DPMNE-së ndaj vendimit të tyre për ndërprerjen e bashkëpunim dhe se ai është si çdo turist i rëndomtë në vendin tonë. Vanhojte në Twitter shkroi se planifikon të shkruan ciceronë turistik dhe pyet ku është muzeu i VMRO DPMNE pasi nuk është në hartën...

“Trud”: Maqedonia ofron deri 35 euro për turist bullgar

  Qeveria maqedonase subvencionon operatorët turistik bullgar që organizojnë udhëtime grupore në Maqedoni- njoftoi dje në Sofje, Kristian Xhambazovski, drejtori i Agjencisë maqedonase për promovimin dhe zhvëllimin e turizmit. -Subvencione jepen për turizëm të organizuar për në Maqedoni, me autobusë, tren dhe avion. Të gjitha format e transportit përfshihen- theksoi për gazetën bullgare "Trud" Xhambazovski  i cili merr pjesë në panairin ndërkombëtarë...