fbpx

Груевски сè уште е премиер – на интернет

-

Довчерашниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, иако му беше констатирана оставката од страна на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на интернет сè уште се води како премиер.

Груевски сè уште фигурура како премиер на сите официјални интернет-страници, па и на официјалната веб-страница на Владата, иако тој сега е само претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а премиер на преодната влада е Емил Димитирев.

На официјалниот фејсбук-профил на Груевски во описот стои: Премиер на Република Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а меѓу информациите од работната биографија стои дека е премиер на Македонија од август 2006 и дека сè уште ја извршува функцијата.

Ист опис за Груевски како на „Фејсбук“ има и на „Твитер“.

На официјалната веб-страница на Владата на Република Македонија, во категоријата „претседател на владата“ стои Никола Груевски, иако од вчера официјално премиер е Емил Димитриев.

И на официјлната веб-страница на ВМРО-ДПМНЕ пишува дека Никола Груевски е премиер на државата.

Само „Википедија“ ги ажурирала податоците навреме, па така на страницата за Македонија стои дека од 18 јануари 2016 година привремен премиер е Емил Димитриев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy course