fbpx

ЕБОР одобри кредит од 9 милиони евра за инклузивност на младите и зелени финансирања

ЕБОР одобри 2 милиони евра од Програмата Млади во бизнис (МвБ), која е за прв пат застапена во земјава, а со неа ќе се поддржат локалните микро, мали, и средни претпријатија (ММСП), во сопственост или управувани од претприемачи под 35 години

-

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) доделува нови средства за поддршка на младите претприемачи и основање на бизниси, како и за промовирање на зелени финансии во Северна Македонија, преку финансискиот пакет од ЕУР 9 милиони наменет за ПроКредит Банка.

ЕБОР одобри 2 милиони евра од Програмата Млади во бизнис (МвБ), која е за прв пат застапена во земјава, а со неа ќе се поддржат локалните микро, мали, и средни претпријатија (ММСП), во сопственост или управувани од претприемачи под 35 години, соопшти банката.

Церемонијата на потпишување на договорот со ПроКредит банка од Програмата Млади во бизнис, се одржала во рамки на настанот организиран од ЕБОР, каде било промовирано претприемништвото кај младите, а учество зеле Народната банка на РСМ, претставници од Владата, комерцијални банки, младински организации, стартапи и акцелератори.

Неодамна лансираната Програма за млади во бизнис, наменета за шесте економии на Западен Балкан, е креирана за младите претприемачи, кои имаат ограничен пристап до финансирањето и советодавните услуги. Во наредниве пет години, Банката планира да додели до 100 милиони евра во регионот, преку локалните партнерски банки, како и преку небанкарските институции под Програмата за советодавни услуги за мали бизниси.

Советодавната поддршка и гаранциите поврзани со Програмата МвБ се поддржани од владите на Шведска, Италија и Луксембург.

Средствата во износ од 7 милиони евра од Програмата за зелено финасирање (Green Finance Facility – GFF) ќе се одобруваат на локалните мали и средни претпријатија (МСП). Покрај потребното кредитирање на домашните бизниси, ќе се доделуваат и грантови (до 10 отсто од износот на заемот) за поддршка на инвестициите во обновливи извори и енергетски ефикаснитехнологии.

Фондовите за техничка соработка под оваа програма ќе бидат наменети за локалните банки кои се заинтересирани да финансираат и за локалните бизниси кои ќе имплементираат зелени проекти. Оваа комбинација на кредити и грантови е обезбедена од Заедничкиот фонд за одржливи и развојни цели и Владата на РСМ под покровителство на Развојната програма на Обединетите нации.

Програмата за зелено финансирање е пилот заедничка иницијатива на ЕБОР, Развојната Програма на Обединетите Нации и Владата на Северна Македонија. Таа обезбедува пристап до достапно зелено финансирање за малите и средни претпријатија, како и пазарни, но до сега непокриени групи на поединци и домаќинства, кои сакаат да инвестираат во обновлива енергија и енергетски ефикасни решенија, придонесувајќи кон намалување на емисиите на стакленички гасови и загадување на воздухот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Не е вистина дека 100 илјади Косовци поднеле барање за македонски пасош

Тврдењето дека 100 илјади граѓани на Косово поднеле барања за пасош во нашата држава и дека поради нив се градат згради во Скопје е неточно. Станува збор за погрешно...