fbpx

Димова: Полицијата постапи незаконски и го вознемируваше моето семејство

-

Пратеничката на СДСМ, Лидија Димова, денеска соопшти дека полицијата постапувала незаконски во текот на вчерашниот ден и го вознемирувала нејзиното семејство.

– Во текот на целиот вчерашен ден, дома доаѓал полицаец од Сообраќајната полиција да ме бара, иако цела Македонија ме гледаше во собраниските клупи во парламентот. Синоќа во вечерни часови, во 20.30 часот, се појави повторно на врата полицаец од Сообраќајната полиција кој ме извести дека морал да ми врачи на потпишување записници, замислете, за наводен случај од пред еден месец. И на човек кој нема никакво познавање на законите му е јасно дека е врвен апсурд да се потпишува записник за нешто што се констатира на самото место по цел еден месец. Да не зборувам за тоа со кое право ми доаѓаат и ме вознемируваат во вечерни часови мене и семејството – рече Димова.

Пратеничката рече дека со ваквото однесување се прави притисок врз неа и оти се обидела случајот да го пријави во МВР.

– Вчерашната дрскост од Сообраќајната полиција, неколку часа се обидував да ја пријавам на телефоните на Внатрешната контрола и професионални стандарди на МВР, на кои никој не се јавуваше. МВРО не работи за граѓаните, работи само за фамилијата, јасно е. Затоа испратив претставка преку интернет во која укажувам на законските дејства на Сообраќајната полиција. Според информациите што ги имам, неколку дена белешката за доаѓање во мојот дом се вртела во рацете на вработени во полицијата и никој не сакал да преземе одговорност да го крши законот и да спроведува нарачки. Ова покажува дека професионалците во МВР ги гледаат промените што доаѓаат и ставаат крај на самоволието на очајната власт на Никола Груевски – рече Димова, порачувајќи дека најголемата болка на власта е тоа што веќе никој не им се плаши.

Тоа им порача на власта и на полицијата дека постапуваат противзаконски и оти за тоа ќе одговараат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...