fbpx
Таг: семејство

таг: семејство

Руските сили обвинети за два нови масакра врз цивилно население во Украина

Канцеларијата за човекови права на ОН денеска соопшти дека има „сериозна основа“ да заклучи дека ракетниот напад што уби 59 лица во угостителски објект во селото Хроза, во регионот Харкив во Украина на 5 октомври бил извршен од руските сили, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Лиз Тросел, портпарол на Високиот комесар за човекови права на ООН пред новинарите во...

Фотографија од работилница за семејство злонамерно извадена од контекст

Директорката на училиштето „Св. Кирил и Методиј“ за Вистиномер вели дека на фотографијата споделена во постот има татко и синови и мајка и ќерка (еднородителско семејство и згрижувачко семејство). Родителите коишто реагирале, по консултацијата во училиштето се извиниле и го прифатиле објаснувањето од училиштето, пишува Вистиномер.   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: “Се е отидено. Секој има право да си прави дома што...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови парови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица, а на истополовите парови сега им се овозможува да посвојуваат деца, јави Радио-телевизија Словенија. Според објаснувањето на словенечкото Министерство за труд, брачните другари или обичните партнери можат заеднички да посвојат дете,...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување, информираат од Влада. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, јавните институции, локалната власт и бизнис заедницата врз основа на добиените податоци да обезбедат подобар...

Хелсиншки комитет: Семејното насилство е убиец број еден на жените

Според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените, информираат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените. Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство. „Наместо жената да биде и да се чувствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за неа доаѓа токму оттаму. Во нашата земја, само во...

Синдикалната кошничка во март изнесувала 32.852 денари

Според минималната кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија, на едно четиричлено семејство во март му биле потребни минимум 32.852 денари за храна, комунални трошоци, превоз и друго. Најмногу пари или 13.798 денари биле потребни за храна, додека за комунални трошоци и покуќнина требало да се одвојат минимум 10.414 денари. За лична хигиена и за хигиена на домот на...

Двајца обвинители, МВР и Комитетот за воздухопловни несреќи вршат увид кај Солунска Глава

Двајца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје од утрово се на увид во реонот на планината Јакупица каде што вчера се урна авион од типот „Цесна“ со четворица патници, соопшти Обвинителството. Обвинителите го вршат увидот заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи, судска медицина и други релевантни институции за утврдување на причините за авионската несреќа, се вели во...

Во авионска несреќа кај Солунска Глава загина цело семејство од Бугарија

Георги Бошнаков, кој со сопругата и двете ќерки загина вчера откако „цесната“ со која летале од Охрид за Софија падна кај Солунска Глава, бил бизнисмен што имал имал компанија за рециклирање на отпадоци. Малиот авион од типот цесна П210Н кој вчера попладне исчезнал од радарите близу Солунска Глава, се урнал близу до овој врв. Остатоците од авионот се пронајдени, како...

Владата финансиски ќе го помогне семејството Зулбеари

Поттикната од трагичниот настан во тетовската населба Поток, во кој семејството Зулбеари во пожар ги загуби мајката и четирите малолетни деца, што длабоко ја потресе целата македонска јавност, Владата денеска ја свика 51. седница и донесе заклучок за доделување на еднократна парична помош, информираат од таму. „Покрај паричната помош во висина од 300 илјади денари за семејството Зулбеари, на седницата...

Заев до 17 јануари ќе биде на зимски одмор во Италија

Премиерот Зоран Заев од денеска до 17 јанаури ќе го користи зимскиот одмор во Италија, соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Како што додаде Бошњаковски, Заев со семејството веќе отпатувал за Италија. За Нова година, македонскиот премиер беше во приватна посета на Солун, каде домаќин му беше солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис.

Жртва идентификувана 16 години по нападот на Светскиот трговски центар

Посмртни останки на маж кој настрадал во нападот на Светскиот трговски центар во Њујорк на 11 септември 2001 година, се идентификувани 16 години по нападот. Канцеларијата за судска медицина во Њујорк соопшти дека името на загинатиот нема да биде објавено на барање на неговото семејство. Во нападот на Светскиот трговски центар загинаа 2.753 лица, а досега се идентификувани 1.641 жртва. Тоа значи...

Франција им забрани на политичарите да вработуваат членови на своите семејства

Францускиот парламент усвои мерки за забрана за вработување членови на семејствата, што беше дел од изборните ветувања на претседателот Емануел Макрон. Мерката се наоѓа во нацрт-законот за морализирање на политичарите, за што францускиот парламент расправа неделава. Нацрт-законот е последица на корупциските афери што се случија во Франција за време на претседателската кампања. Претседателскиот кандидат на десницата, Франсоа Фијон, кој на почетокот на кампањата...

Странските инвеститори во државата организираа хуманитарен пикник

Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан во Градски парк. Специјалитетите од различни земји се продаваа за симболична цена од 100 дена, а собраните парични средства ќе бидат донирани на народната кујна во црквата „Св. Апостол Петар и Павле“ и на хуманитарното здружение „Ел-Хилал“. Странските инвеститори кои доаѓаат од Австрија, Белгија, Бугарија, Велика Британија,...

ДУИ жали за убиството на Идризи и бара да се расветлат мотивите за случајот

Демократската унија за интеграција (ДУИ) побара надлежните институции да ги расветлат мотивите за убиството на градоначалникот на Општина Боговиње, Хазби Идризи, кое, како што велат во соопштението, во никој случај не било испровоцирано. - ДУИ е длабоко потресена од веста за убиството на членот на нашето семејство и градоначалник на Oпштина Боговиње, Хазби Идризи, за време на извршувањето на својата...

СВР Охрид поднесе кривична пријава против охриѓанецот што ја малтретирал мајка си

Поради основан сомнеж дека не ја извршувал судската одлука, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Д.(58) од Охрид. „Тој, со судско решение издадено од Основниот суд Охрид, имал забрана да врши семејно насилство. И покрај тоа, пријавениот М.Д. продолжил да ја малтретира, вознемирува, навредува и физички да ја напаѓа својата 81-годишна мајка, да оштетува и да фрла предмети од домот и...

Жените во Македонија дневно поминуваат по два часа во чистење и по два часа во забава

Жените во Македонија сочинуваат 49,9 проценти од населението и во просек живеат 77,4 години, односно 3,9 години подолго од мажите, објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март - Меѓународниот ден на жената. Од вкупниот број вработени жени, кој во 2015 година изнесувал 282.078 лица, 76,3 проценти се вработени во деловни субјекти во приватна сопственост. Во 2015 година, бројот на дипломирани...

Денеска ќе се одбележат 13 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Со повеќе настани денеска ќе се одбележат 13 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа во близина на Мостар. Цвеќе на гробот на Трајковски ќе положат членови од семејството на претседателот, повеќе делегации и граѓани. Годишнината од смртта на претседателот Трајковски ќе биде одбележана и пред платото на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Во авионска...

Седумчлено семејство убиено за време на Божиќ во Мексико

Вооружена банда уби седумчлено семејство за време на божиќна прослава во мексиканската држава Гереро, на југот на земјата, соопшти полицијата. Семејството било нападнато во  утринските часови во селото Пуенте дел Реј. Бандата убила шест мажи и една жена, кои биле на возраст помеѓу 24 и 53 години. Станува збор за тројца браќа, нивниот татко, чичко и уште една двојка, пренесуваат...

Почина светската музичка ѕвезда Џорџ Мајкл

Пејачот и светска музичка ѕвезда Џорџ Мајкл вчера починал во својот дом во Оксфордшир, Велика Британија, на 53-годишна возраст, соопштил неговиот публицист, пренесува „Би-би-си“. Медицинските екипи биле повикани во неговиот дом, вчера во 13.42 часот, според локално време, а полицијата соопштила дека смртта на пејачот засега ја третира како неразјаснета, но дека нема сомнителни околности. Веста за смртта на Џорџ Мајкл...

Евростат: Секој шести Европеец нема пари за забава

Повеќе од 10 проценти од државјаните на земјите членки на Европската Унија не можат да си дозволат излегување со пријателите или со семејството на пијалак или на вечера, додека секој шести граѓанин нема пари за забава, покажува истражувањето на статистичката служба на Европската Унија, Евростат. И покрај бавното, но континуирано закрепнување на економијата во ЕУ и намалувањето на невработеноста во 2014 година,...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...