!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Макрадули: До 2020 година ќе биде забрането греењето со јаглен


Бон, 18 ноември, 2017 - 12:08 (META) 

Греењето на јаглен во Македонија до 2020 година ќе биде забрането, истакна заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, кој учествуваше на Светската климатска конференција во Бон.

Тој додаде дека оваа мерка е дел од македонските заложби за заштита на животната средина и од борбата со климатските промени кои се предизвикани од огромната емисија на јаглеродни гасови во атмосферата, со што драстично се зголемува температурата на планетата.

– Две третини од загадувањето во Скопје е резултат на затоплувањето на домовите и на користењето несоодветни материјали и затоа тоа е приоритетен проблем на Владата – вели Макрадули.

Некои податоци, како што соопшти, покажуваат дека дури 100 семејства на територијата на општина Центар во Скопје се греат на јаглен, а многу од домовите се затоплуваат со неквалитетни дрва, но и со друг штетен материјал.

Макрадули вели дека загадувањето може да се реши само со интегриран пристап и со активности во сите области паралелено и со мерки на долг рок, но кои треба да почнат да се реализираат веднаш.


„О2“ бара пониски прагови за алармирање за загадувањето на воздухот


Скопје, 14 ноември, 2017 - 16:52 (META) 

Граѓанската иницијатива „О2“ – Коалиција за чист воздух, до Владата доставила предлог за намалување на праговите на информирање и алармирање на канцерогените ПМ10-честичките.

„Неопходно е алармантната состојба да биде прогласена соодветно реалноста и опасностите по здравјето по секој жител, а не соодветно избегнување на бројот на вклучувања на тој аларм. Ако град Скопје не може да донесе сет мерки кои ќе важат во тек на целата грејна сезона, тогаш прагот ќе мора да ја отсликува реалноста на загадувањето со ПМ10, а не да ја избегнува истата“, велат од граѓанската инцијатива.

Од Коалицијата „О2“ бараат прагот на информирање за ПМ10-честичките да биде 50 микрограми на метар кубен, а никако повисок од 75 микрограми на микрограми на метар кубен, два дена последователно. Прагот на алармирање да биде поставен на 70 микрограми на метар кубен, но не повисок од 100 микрограми, два дена последователно.

Од инцијативата бараат никакви други дополнителни услови да не влијаат на надминувањето на праговите.

„Не се согласуваме со предлогот на Министерството за животна средина прагот на информирање да биде 100 микрограми на метар кубен два дена последователно и прагот на алармирање да биде 200 микрограми на метар кубен со намалување до 150 микрограми до 2022 година, два дена последователно“, додаваат од Здружението.

Светската здравствена организација препорачува изложеноста да не е поголема од 20 микрограми на метар кубен годишно со максимално 3 дена годишно над 50 микрограми, без дополнителни услови.


Со една мерка нема да се намали загадувањето, потребен е сеопфатен пристап


Скопје, 8 ноември, 2017 - 15:47 (META) 

Потребен е сеопфатен пристап од централната и од локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и од домаќинствата за да се надмине проблемот со загадувањето на воздухот. Ова е заклучокот од состанокот на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, и неговиот заменик Јани Макрадули, со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов, и со градоначалниците на општините од Скопскиот Регион.

Министерот Дураки истакна дека првпат во буџетот на Македонија е предвидена ставка со средства и со мерки за намалување на аерозагадувањето и за отстранување на дивите депонии.

Дураки посочи дека во соработка со локалната самоуправа произлегуваат неколку предлог-проекти за решавање на овие појави, а тоа се субвенционирање за поставувањето филтри во институциите, поставување филтри во јавните претпријатија и тие да добијат А-лиценца, поттикнување на употребата на електрични возила, зголемена и зајакната инспекцијата и контрола од одговорните инспекторати на државата.

Макрадули апелираше на заедничка акција на државните органи, бизнис-заедницата, невладиниот сектор, медиумите и на граѓаните.

– Сите анализи покажуваат дека доколку се примени само една мерка, загадувањето не може многу да се намали и затоа ни треба еден интегративен пристап, кој го промовираме денеска. Пристап, кој значи зголемена контрола за време на техничкиот преглед, сочувување на зелените површини и на урбаниот простор – изјави Макрадули.

Шилегов рече дека до крајот на неделата ќе излезат со заеднички определени мерки, кои секој ќе треба да ги имплементира во рамките на својата надлежност.

Според податоците од новата студија што ја изработи Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), дури 45 отсто од домаќинствата во градот се греат на огревно дрво, 30 отсто на електрична енергија, а само 21 отсто се приклучени на парно. Според истражувањето, греењето најмногу придонесува за загадување на воздухот.

– Во текот на една грејна сезона, се користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно – рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон.


ВМРО-ДПМНЕ: Наместо евтин популизам, потребни се итни мерки за загадувањето


Скопје, 7 ноември, 2017 - 9:38 (META) 

„Македонија се задушува во сè позагадениот воздух, а владата на СДСМ сè уште нема излезено со мерки против загадувањето. Зарем треба луѓе да умираат за да излезат со конкретни мерки? Целокупната одговорност и сите институции што треба да реагираат се во рацете на СДСМ“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите.

„Потребни се мерки веднаш. Стоп за популизмот и за лажните ветувања. Во прашање е здравјето на илјадници граѓани. Наместо евтин популизам и декларативни заложби, потребно е итно дејствување. Пред сè Владата, но и Шилегов и другите градоначалници на СДС, наместо да парадираат, треба да си ги засукаат ракавите и да почнат да преземаат мерки за почист воздух. Граѓаните очекуваат резултати. Загадувањето неколкупати ги надминува дозволените граници. Параметрите покажуваат дека ПМ10-честичките во Скопје надминуваат 200 микрограми на еден кубен метар воздух, а најкритично е во Лисиче каде ПМ-честичките надминаа 350 микрограми на кубен метар. Еднакво како во Скопје, алармантно е и во Тетово, Битола и во Куманово“, се вели во партиското соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека поради загадениот воздух, нарушена е здравствената состојба на лицата со хронични заболувања, а болниците се полнат со граѓани што имаат зголемени респираторни проблеми.

„СДС во текот на изборната кампања на граѓаните им ветуваше подобрување на животната средина и почист воздух. Но, веднаш по изборите се покажа дека тоа беше уште една нивна лага и манипулација за собирање повеќе гласови“, додаваат од партијата.


Вечерва многу високо ниво на загадување на воздухот во Карпош и во Лисиче


Скопје, 6 ноември, 2017 - 20:51 (META) 

Мерните станици во скопските општини Карпош и Лисиче вечерва покажуваат многу високо ниво на загадување на воздухот, а се чувстува и смрдеа на запалено. Канцерогените ПМ10-честички во Карпош вечерва достигнаа 222 микрограми на еден кубен метар, а во Лисиче 229 микрограми, што е за речиси пет пати повеќе од дозволените 50 микрограми на еден кубен метар.

Многу високо ниво е измерено и на ПМ2,5-честичките во Карпош, каде достигнаа 180 микрограми на еден кубен метар, што е за 9 пати повеќе од дозволените 20 микрограми. Во Центар нивото на овие честички вечерва достигна 90 микрограми.

Високо ниво на аерозагадување има во Центар каде што се измерени 133 микрограми на еден кубен метар, на мерната станица Ректорат измерени се 113 микрограми, во Битола мерната станица покажува 106 микрограми, во Кичево 151, во Тетово 105 и во Кавадарци 158 микрограми на еден кубен метар.

Средно ниво на загадување има во Гази Баба, каде што се измерени 59 микрограми, и во Куманово каде мерната станица покажува 66 микрограми канцерогени честички на еден кубен метар.


Тројца падобранци загинаа откако се судриле во воздух


Квинс, 13 октомври, 2017 - 13:34 (META) 

Тројца падобранци загинаа во Квинсленд откако се судрија во воздух, соопшти австралиската полиција.

Итната полош и полиција веднаш биле повикани во местото Бич, јужно од Квинс, каде се случила несреќата.

Како што пренесува „Би-би-си“, загинале двајца мажи на возраст од околу 30 години, како и една 50-годишна жена. Падобранците починале веднаш, соопшти полицијата во Квинсленд.

Според прелиминарнарната истрага, несреќата се случила кога еден падобранец се удрил во другите два, тандем падобранци, поради што падобраните не им се отвориле правилно.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата не спроведе ниту една мерка за заштита на животната средина


Скопје, 24 септември, 2017 - 12:23 (META) 

Владата нема спроведено ниту една мерка за заштита на животната средина во изминатите три и пол месеци од нејзиното владеење, обвини денеска на прес-конференција, Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека Македонија се соочува со значајни проблеми во однос на здравјето на граѓаните поради загадувањето на амбиенталниот воздух и животната средина, а владата не презела ништо.

– Потребно е забрзување на процесот со гасификација на државата. Потребно е да се спроведат активните мерки кои владата на ВМРО-ДПМНЕ ги донесе, а тоа е замена на печките на дрва со печки на пелети, министрите и функционерите од Социјал-демократскиот сојуз малку повеќе да го популаризираат возењето на велосипеди. Потребно е и спроведување на мерката која што владата на ВМРО-ДПМНЕ ја донесе, а тоа е да се стимулира купувањето и употребата на електрични автомобили и инсталирање системи за возење на природен гас – додаде Чибишев.


Температурата и денеска до 40 степени, продолжува портокаловата фаза


Скопје, 10 август, 2017 - 9:16 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. УВ-индексот ќе има вредност 9. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22 Целзиусови степени, а дневната од 32 до 40 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 20 Целзиусови степени, а дневната до 40 степени.

До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време со натпросечна температура. В сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура сè уште ќе бележи високи вредности.

Во вечерните часови и преку ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд и грмежи, а најобилни врнежите се очекува да бидат во североисточните делови од земјава.


Нестабилно време со услови за пороен дожд и грмежи


Скопје, 23 мај, 2017 - 9:14 (META) 

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град.

Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, температурата ќе се движи од 13 до 26 Целзиусови степени.

Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме се очекува да има утре.


Сончево и топло време со температура до 27 Целзиусови степени


Скопје, 11 мај, 2017 - 9:05 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од 3 до 12 Целзиусови степени, а дневната од 18 до 27 степени.

И во главниот град се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 6 Целзиусови степени, а дневната до 26 степени.

До сабота времето ќе биде стабилно со умерен до засилен јужен ветер и со значителен пораст на дневната температура.