!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Меј заплакала кога ги слушнала изборните резултати


Лондон, 13 јули, 2017 - 16:20 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј не сакаше да каже уште колку ќе остане на власт откако го изгуби парламентарното мнозинство, но откри дека пуштила солза откако ги слушнала резултатите од изборите во јуни.

– Гледам дека имаме многу работи да завршиме, а јас како премиер сакам да продолжам да работам за да го смениме живот на луѓето на подобро – рече Меј за „Би-би-си“.

Таа рече дека „пуштила солза“ кога сопругот Филип ѝ ја пренел веста, која за неа, како што вели, била „целосен шок“.

Таа рече дека знаела оти кампањата не ѝ била „совршена“, но според информациите што ги добивала, конзервативците требало да го зголемат мнозинството. Сепак, тоа не се случило.

– Сопругот ме гушна – рече Меј и додаде дека малку заплакала.


Британската премиерка Меј под притисок за ублажување на мерките за штедење


Лондон, 2 јули, 2017 - 18:32 (META) 

Водечки британски министри вршат притисок на премиерката Тереза Меј да ги ублажи мерките за штедење и да ги укине органичувањата за платите на вработените во државните служби, пишуваат британските медиуми.

Весникот „Обсервер“ денеска пишува дека министерот за здравство, Џереми Хант, лобира да се укине ограничувањето за зголемување на платата од еден отсто за вработените во националната здравствена служба. „Телеграф“, пак, наведува дека министерот за образование, Џастин Грининг, бара од владата да се откаже од плановите за намалување на трошоците по ученик.

Заменикот на Меј, Демијан Грин, како што пренесуваат медиумите, изјавил дека владата можеби би требало да ги преиспита универзитетските стипендии, за да биде попривлечна за младите гласачи.

Притисокот врз британската премиерка се јавува по катастрофалните изборни резултати минатиот месец, на кои конзервативците предводени од Меј го изгубија апсолутното мнозинство во парламентот.

Неколку илјади граѓани вчера протестираа низ улиците на Лондон против мерките за штедење на британската влада, со оценка дека премиерката Тереза Меј го изгубила легитимитетот по парламентарните избори одржани на 8 јуни.


Тереза Меј постигна договор со партијата од Северна Ирска за поддршка на владата


Лондон, 26 јуни, 2017 - 13:50 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј денеска постигнала договор со Демократската унионистичка партија на Северна Ирска за поддршка на партијата на нејзината малцинска влада пред гласањето за важните закони во британскиот парламент.

Портпаролот на Дауининг стрит потврдил дека договорот меѓу конзервативците и унионистите е потпишан, јавуваат британските медиуми.

Конзервативците на Тереза Меј го изгубија апсолутното мнозинство во Долниот дом на британскиот парламент на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 8 јуни и за да останат на власт им е потребна поддршката на партијата од Северна Ирска, која има 10 пратеници.

Конзервативците и Демократската унионистичка партија заедно имаат 327 пратеници, а за мнозинство во британскиот парламент се потребни 326 од вкупно 650 пратенички места.

Договорот меѓу двете партии предизвика остри реакции во Лондон, бидејќи Демократската унионистичка партија е десничарска партија која, меѓу другото, е против абортусот и истополовите бракови, а некои од нејзините членови ги негираат климатските промени и употребуваат сексистичка реторика.

Поранешниот премиер на Република Ирска, Енда Кени, предупредил дека кревкиот мир во Северна Ирска може да биде доведен во прашање со договорот меѓу конзервативците и демократската унионистичка партија.


Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит


Брисел, 23 јуни, 2017 - 10:01 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата.

„Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна синоќа германската канцеларка, коментирајќи ги плановите на Тереза Меј за периодот по Брексит.

Според плановите, Велика Британија официјално би требало да го напушти членството во ЕУ во март 2019 година.

Британската премиерка изјави дека ќе ги заштити правата на граѓаните на ЕУ во Велика Британија и дека настојува да воспостави слична заштита на правата на Британците кои живеат во другите земји од ЕУ.

Инаку, во Брисел денеска завршува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој првпат учествува новиот претседател на Франција, Емануел Макрон.


Еден загинат и десет повредени при удар на комби во пешаци пред џамија во Лондон


Лондон, 19 јуни, 2017 - 10:18 (META) 

Едно лице загинало, додека десет се повредени утрово кога комби ударило во пешаци во близина на џамија во северниот дел на Лондон. Случајот, како што јавуваат светските агенции, го истражуваат припадници на британската антитерористичка единица.

Комбито ударило во муслимански верници, во моментот додека тие излегувале од утринската рамазанска молитва од џамијата во Финсбури парк.

Најголемата британска мулсиманска организација случајот го оцени како чин на исламофобија.

Како што соопшти лондонската Метрополитен полиција, еден маж починал на местото на несреќата. Од полицијата соопштиле дека осуммина повредени биле однесени во три различни болници, додека на две лица им била укажна медицинска помош на самото место.

Четириесет и осумгодишниот маж, кој го управувал комбито и кој бил задржан од минувачите, подоцна бил однесен во болница.

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, изјавила дека полицијата го третира случајот како „потенцијален терористички напад“.

„Ќе закажам итен состанок ова утро. Сите мои мисли се со жртвите, нивните семејства и со службите за итна помош кои се на местото на несреќата“, изјави Меј.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изјави дека дополнителни полициски сили се распоредени низ Лондон, особено во муслиманските квартови.

„Сè уште не ги знаеме деталите, но јасно е дека станува збор за намерен напад на недолжни жители на Лондон, од кои многумина завршувале со молитвата за светиот месец Рамазан…Иако се чини дека ова е напад на одредена заедница, како што беа застрашувачките напади во Манчестер, Вестминистер и на Лондонскиот мост, тоа воедно е и навреда на нашите заеднички вредности како толеранцијата, слободата и почитувањето“, рекол Кан.


Меј нареди истрага за причините за пожарот во зградата во Лондон


Лондон, 15 јуни, 2017 - 18:13 (META) 

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска нареди истрага за причините за пожарот во зградата во западен Лондон, во кој загинаа 17 лица, јавуваат светските агенции.

Меј својата одлука ја објави по нејзината посета на местото на пожарот, за време на која британската премиерка не даде изјава за медиумите.

Според командирот на лондонската полиција, Стјуарт Канди, во болница на лекување се наоѓаат 37 лица, повредени во пожарот, од кои 17 се во критична состојба.

Пожарот во зградата со 120 станови и со околу 600 станари, во луксузниот кварт Кесингтон-Челзи, избувна ноќта меѓу вторникот и средата, и според очевидците се ширел со голема брзина.

Причините за пожарот сè уште не се познати.


Меј до Заев: Новата Влада отвора пат за напредок на Република Македонија


Скопје, 14 јуни, 2017 - 13:07 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Велика Британија Чарлс Гарет, на која британскиот амбасадор ја поздравил определбата на новата Влада кон реформските процеси, како и конструктивните и инклузивни политики.

Гарет, во име на британската премиерка Тереза Меј му врачи и честитка на премиерот Заев, за неговото стапување на должност претседател на Владата на Република Македонија, со јасно изразена надеж дека новата Влада отвора пат за напредок на Република Македонија.

„После долгогодишна политичка криза, новата Влада има важна можност да ги имплементира многу потребните реформи“, стои во честитката, во која Меј ја охрабрува посветеноста на македонската Владата за зајакнување на владеењето на правото, спроведување на потребните судски реформи и градењето независни институции.

Заев на средбата ја повторил посветеноста за придвижување на реформскиот процес. Тој истакнал дека првичните резултати од реформите ги очекува во септември и изрази надеж дека тогаш ќе биде почната и втората фаза од сериозните реформи.

Премиерот Заев рекол дека Владата е определена, во интерес на сите граѓани, да ги вклучи во реформските процеси граѓанскиот сектор, опозицијата, како и сите кои сакаат и можат да помогнат.

Британскиот амбасадор Гарет, на средбата со премиерот Заев соопштил дека Велика Британија останува голем пријател на Македонија на патот на демократските и интеграциските процеси, во интерес на граѓаните на Македонија, како и одблиску заинтересирана за стабилноста, безбедноста и просперитетот на целиот регион.


Стурџен повика на пауза на Брексит, а преговорите со ЕУ почнуваат за една седмица


Единбург, 12 јуни, 2017 - 12:30 (META) 

Првата министерка на Шкотска, Никола Стурџен, повика на „кратка пауза“ во процесот Брексит, односно излегувањето на Велика Британија од ЕУ, за да се отвори простор за општ став за овој голем чекор. Таа бара поединечните влади на земјите што го сочинуваат Обединетото Кралство и главните политички партии да учествуваат рамноправно во процесот.

Формалните преговори помеѓу Британија и ЕУ почнуваат на 19 јуни.

Но, Стурџен вели дека нестабилноста предизвикана од минатонеделните парламентарни избори, налага пристапот на Британија да се смени. Таа бара да продолжат членството во заедничкиот европски пазар и во царинската унија на ЕУ, додека премиерката на Британија, Тереза Меј, останува на тоа дека земјата ќе излезе и од нив. Стурџен, исто така, бара правата на државјаните на членки на ЕУ што живеат во Обединетото Кралство да бидат гарантирани.

На минатонеделните парламентарни избори, конзервативците го загубија мнозинството во Долниот дом на британскиот парламент, а Меј сега преговара поддршка за нејзината малцинска влада од северноирската Демократската унионистичка партија. Шкотската национална партија на Стурџен освои 35 места во парламентот, со што повторно има мнозинство во шкотскиот политички блок.


Меј го изгуби мнозинството, но нема да поднесе оставка


Лондон, 9 јуни, 2017 - 9:53 (META) 

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“.

Според овие, неконечни резултати, ниту една партија нема да може да има мнозинство во парламентот од 650 места. Меј не планира да поднесе оставка и покрај доживеаното фијаско, јавуваат британските медиуми.

На трето место се либералдемократите со 7,1 отсто од освоените гласови, а потоа следи Шкотската национална партија со 3,1 отсто.

Според прелиминарните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија, конзервативците ќе имаат 313 места во парламентот, лабуристите 260, Шкотската национална партија, а либералдемократите 12 пратенички места.
Тоа значи дека конзервативците го изгубиле мнозинството во парламентот, поради што идната влада ќе биде коалициона.
Излезноста била 68,7 отсто, а конечните резултати се очекуваат попладне.

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин вели дека премиерката треба да се повлече затоа што ризикувала со предвремените избори и изгубила. Истакна дека изборните резултатите покажаа дека Меј „изгубила, гласови, поддршка и доверба кај гласачите“.


Конзервативците водат на изборите во Британија, но немаат апсолутно мнозинство


Лондон, 9 јуни, 2017 - 0:57 (META) 

Владејачката конзервативна партија на британската премиерка Тереза Меј ќе освои 314 пратенички места, додека опозициските лабуристи ќе имаат 266, покажуваат првите анкети од предвремените парламентарни избори што се одржаа во Велика Британија, пренесува „Би-би-си“.

Сепак, во овој случај конзервативците би имале помалку од досегашните 330 мандати во парламентот кој брои вкупно 650 места и останува неизвесно дали партијата на Меј ќе има апсолутно мнозинство за да владее сама.

Лабуристите, според сегашните првични резултати, ќе имаа 34 пратеници повеќе отколку во сегашниот парламентарен состав.

Шкотската национална партија (СНП) , според првичните анкети, освоила 34 мандати, а Либералните демократи 14. На велшката национална партија ќе и припаднат три места во парламентот, а на зелените еден. Десничарската британска независна партија (УКИП), според неофицијалните резултати, нема да влезе во парламентот.

Според проценките на „Би-би-си“ резултатите во 76 изборни единици се многу тесни за да може да се прогласи победник, што делумно може да влијае на промена на резултатите што ги покажуваат првичните проекции.

Доколку не успее сама да формира влада, лидерката на конзервативците Тереза Меј ќе мора да прави коалиција или да владее со поддршка на некоја од помалите партии.

Според други проценки можна е опцијата лабурстите предводени од Џереми Корбин да се обидат да формираат влада во коалиција со помалите партии кои се противат на плановите на Меј.