Вучиќ нема да се состане со Тачи во Брисел


Брисел, 7 септември, 2018 - 13:17 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брисел нема да се состане со својот косовски колега Хашим Тачи, односно дијалогот со посредување на ЕУ за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина засега е застанат.

Одлуката на новинарите во Брисел, по средбата на Вучиќ со еврокомесарката Федерика Могерини, им ја пренесе Марко Ѓуриќ, директор на Канцеларијата за Косово при српската влада.

– Поради сите лаги и измами од косовска страна, нема ни најмали услови да продолжи дијалогот и големо прашање е како ќе се разговара во иднина – рече Ѓуриќ.

Одлуката дали сепак Вучиќ утре и задутре ќе ги посети српските заедници на Косово се очекува за вечерва. Утрово беше соопштено дека тој наложил прекин на секаква комуникација со полицијата на Косово и КФОР, во врска со организацијата на таа посета.

Проблемот се случи откако Кадри Весељи, претседателот на косовскиот парламент, вчера рече дека нема причини Вучиќ да оди на Газиводе и дека може да се случи да му биде забрането влегувањето во Косово.

Езерото и хидроцентралата Газиводе според официјален Белград имаат стратегиско значење за опстанокот на Србите на северот на Косово, додека официјална Приштина одбива секаков разговор на таа тема.


Неизвесна средбата со Тачи, Вучиќ ги прекина контактите со КФОР и косовската полиција


Белград, 7 септември, 2018 - 9:50 (META) 

И претпладнево е неизвесно дали средбата на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, под посредништво на ЕУ, ќе се одржи во Брисел. Непознато е и дали српскиот претседател ќе отпатува во посета на српските енклави на Косово викендов.

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ утрово соопшти дека Вучиќ решил да прекинат комуникациите со косовската полиција и КФОР во врска со неговата посета на Косово и дека конечната одлука дали Вучиќ ќе отпатува ќе биде соопштена вечерва.

Претседателот на Србија денеска отпатува во Брисел, но според Радио телевизија Србија (РТС), ќе има средби само со функционери на ЕУ.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, претпладнево не сакаше ниту да ја потврди ниту да ја демантира таа информација, велејќи дека е важно што Вучиќ патува во Брисел и што Србија не го прекинува дијалогот.

Посетата на претседателот на Србија на српските заедници на Косово, во рамките на која беше најавено и негово „важно обраќање“ беше доведена во прашање вчера, откако Кадри Весељи, претседателот на косовскиот парламент, рече дека нема причини Вучиќ да оди на Газиводе и дека може да се случи да му биде забрането влегувањето во Косово.

Езерото и хидроцентралата Газиводе според официјален Белград имаат стратегиско значење за опстанокот на Србите на северот на Косово, додека официјална Приштина одбива секаков разговор на таа тема.