Марш на жените за 8 Март за еднакви права, плати и за достоинствен третман


Скопје, 3 март, 2017 - 12:26 (META) 

Платформата за родова еднаквост ќе организира Марш на жените на 8 Март, по повод Меѓународниот ден на жената кога се одбележува женската борба за економска, политичка и за социјална рамноправност.

Маршот ќе почне во 12 часот пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот Филип Втори.

– Истовремено со жените низ светот, кои на овој 8 Март објавија општ женски штрајк, и ние јасно и недвосмислено порачуваме дека сакаме еднакво, солидарно и напредно општество. Ве повикуваме да марширате заедно со нас. За еднакви права, еднаква плата, достоинствен третман и за должно почитување – се вели во повикот на организаторите на „Фејсбук“.

Учесничките ќе се движат преку Камениот мост и плоштадот Македонија, па до паркот Жена-борец и ќе испратат порака дека се тука, дека се важни и дека нивниот глас ќе биде чуен.


Камениот мост и Калето, вметнати во рутата на Скопскиот маратон


Скопје, 21 април, 2016 - 14:39 (META) 

Скопскиот маратон годинава ќе се трча по изменета патека, во која се вметнати Камениот мост и скопското Кале, дознава „Мета“.

Измените на патеката, како што објасни директорот на Скопски маратонот, Кире Синадиновски, биле предвидени со првичниот план за манифестацијата и не се поврзани со барокните зданија и споменици.

– Патеката беше предвидена уште пред три години, бидејќи Камениот мост и Калето се дел од нашето лого и се заштитен знак на градот Скопје. Сепак, поради градежните работи што се вршеа во тој дел од градот, рутата беше изменета. Сега, бидејќи има можност, тие се вметнати, а новата рута е одобрена од Меѓународната федерација на маратони и на улични трки – изјави за „Мета“, Синадиновски.

mapa skopski maraton

Скопскиот маратон годинава се одржува на 8 мај, а до денеска се пријавени повеќе од 6.000 лица. Организаторите очекуваат дека годинава ќе бидат урнати досегашните рекорди и на маратонот да учествуваат околу 8.500 лица.

Рокот за пријавување е до 29 април.