fbpx
Таг: Зоран Милески

таг: Зоран Милески

Четири нови аудио-снимки: Мицкоски договарал соработка за избори со Кичеец

Четири нови аудио-снимки со име „Facts and Figures“ се објавени на „Јутјуб“, а на кои се слуша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како договара соработка за избори во Охрид и Западна Македонија со Зоран Милески-Кичеец кој призна вина во случајот „Рекет“. Станува збор за периодот на претседателските избори во 2019 година. „Би те замолил за првиот круг во Охрид да...

Одложено сведочењето на обвинителот Рустеми за „Рекет“

Одложено е сведочењето на Бурим Рустеми од Специјалното јавно обвинителство, Бурим Рустеми, кое требаше да се случи денеска во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК). Рустеми требаше да дава исказ за „Рекет“, но тоа е одложено поради денешното судско рочиште за случајот ТНТ, во кое Рустеми е обвинител. Одложувањето е поради неговите обврски на денешното рочиште...

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, за случајот „Рекет“. Од понеделникот досега за истрагата дадоа специјалните обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска. Стефанова, која директно е спомената и од Катица Јанева и од Боки 13 во снимките од „Рекет“ сведочеше пет часа, но потоа не...

Српски медиуми повторно во напад врз Заев, иако го нема во „Рекет“

Дел од српските медиуми блиски до тамошната власт и во вчерашните написи за аферата „Рекет“ и новите објавени снимки од италијанскиот весник „Ла Верита“, продолжија со тактиката директно да го врзуваат премиерот Зоран Заев со овој скандал. Впечаток е дека овие медиуми оркестрирано излегоа со сензационалистички наслови во кои јасно се препознава намерата да се дискредитира актуелната македонска Влада...

Милески ја прими должноста од Ѓурчиноски и стана нов командант на ЗОК

Во касарната „Боро Менков“ во Куманово, се одржа свеченост по повод примопредавање на должноста командант на Здружената оперативна команда (ЗОК). Бригадниот генерал Зоран Милески, должноста командант на ЗОК ја прими од генерал мајор Васко Ѓурчиноски, кој со указ на претседателот Ѓорге Иванов е назначен за висок воен претставник на Македонија во седиштето на НАТО во Брисел. Генералот Ѓурчиновски во својот говор изрази...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...