fbpx
Таг: зимски центар

таг: зимски центар

И министерот Нуредини во потрага по инвеститори, развојот на Попова Шапка засега останува само ветување

За развој на Попова Шапка има потенцијален инвеститор, и централната власти се во преговори со него. Ова го соопшти и министерот за животна средина и просторно планирање одговарајќи на прашање на Порталб за развојот на Попова Шапка. Сепак, засега нема конкретни детали, барем не такви што се споделени со јавноста, пишува Порталб. Врз основа на направената студија за Попова Шапка,...

НП „Шар планина“ сѐ уште не е во функција, граѓаните се жалат на заканите за планината

Нацрт-планот за управување со Националниот парк „Шар Планина“ за периодот 2022-2031 година има нејаснотии во толкувањето. Ова беше еден од проблемите што беа посочени во јавната расправа за Шар Планина, за што Министерството за животна средина и Даниел Богнер, експерт за управување со заштитени подрачја, ветија дека ќе ги поправат во наредниот период. Новата јавна установа „НП Шар Планина“...

Порталб.мк: На дебатата за Попова Шапка, не присуствуваа двајца клучни министри

Граѓани, активисти и љубители на Попова Шапка вчера се собраа и разговараа за проблемите на центарот, на јавната расправа организирана од Општина Тетово. Но, на дебатата не се појавија двајцата министри чии улоги се многу важни за враќањето на сјајот на туристичката атракција „Попова Шапка“, пишува Порталб.мк. Работа, а не зборови, урбанистички план, долгорочен план, паркинзи, ефикасно управување со отпад,...

„Елем Турс“ сè уште не е одвоена од ЕСМ, се одолговлекува и приватизацијата на „Попова Шапка“

Иако поминаа два месеца откако Владата на РСМ донесе одлука за одвојување на Елем Турс од акционерското друштво „Електрани на РСМ“ (ЕСМ), тоа не е сторено, а заостанува и постапката за делумна приватизација на „Попова Шапка“. Од Владата за Порталб.мк истакнале дека се во контакт со сите надлежни институции за приватизација на Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Чекорот за одвојување на...

Порталб: Зимскиот центар „Попова Шапка“ ќе биде делумно приватизиран преку јавно-приватно партнерство

На својата 51-та седница, Владата на Северна Македонија вчера одлучи компанијата што управува со зимскиот центар „Попова Шапка“ „ЕЛЕМ Турс“, која во моментов функционира во склоп на „АД ЕСМ“, да биде поделена и да функционира како независна компанија. Исто така, беше решено за „Попова Шапка“ да се спроведе моделот за јавно–приватно партнерство и да се објави оглас за заинтересираните...

На Попова Шапка конечно е пуштена во употреба новата шестосед жичница „Лајтнер“

Денеска на Попова Шапка се стави во функција жичницата со шест седишта, „Лајтнер“, која беше завршена минатата година, после седум години градење. Станува збор за супермодерна жичница, единствена од ваков вид во земјава. Должината на трасата е 1.510 метри, со максимален капацитет за транспорт од 2.400 скијачи на час. Новата жичница се очекува да овозможи подобар и побрз проток...

Порталб.мк: Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка нема да проработи до крајот на месецов

Во декември вети дека ќе биде пуштена во употреба во јануари, а сега, кога јануари привршува, директорот на зимскиот центар „Попова Шапка“, Живко Алексовски за Порталб.мк вели дека жичарницата со шест седишта во Попова Шапка ќе биде пуштена во употреба на почетокот на следниот месец. Според директорот, тие во моментов чекаат вработените од компанијата „Леитнер“ Италија, да дојдат и...

„Че Тим ТВ“ ги претставува изненадувањата во „туристичкиот центар“ Попова Шапка

Младите автори од „Че Тим ТВ“ со поддршка од порталот „Portalb.mk“ направија ново видео во кое ја отсликуваат реалната ситуација во зимскиот центар „Попова Шапка“, кој пропаѓа со години, бидејќи во него не се инвестира. (За да го вклучите превод на македонски јазик, кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Со зимскиот центар управува „ЕЛЕМ Турс“. Некои од...

Пристигна и 2020 година, жичарата со шест седишта на Попова Шапка не е пуштена

Во пресрет на почетокот на скијачката сезона на Попова Шапка, жичарата со шест седишта сѐ уште не е подготвена да се пушти во употреба, и покрај ветувањата на министерот за економија Крешник Бектеши. Министерството за транспорт и врски, односно Комисијата за техничка контрола за употребна лиценца, има уште осум работни дена (до 22 јануари) да одговори на барањето на...

Бугарскиот министер за животна средина притворен поради увоз на отпад од Италија

Нено Димов, министерот за животна средина и водни ресурси на Бугарија вчера беше притворен на 24 часа, по истражувањето на „ЕУрактив Бугарија“, кое покажа дека иако нивото на вештачкото езеро што го снабдува Перник со вода било алармантно ниско уште во август минатата година. Дополнително, тој се товари и за увоз на отпад во Бугарија, главно од Италија, пишува „ЕУрактив“. Вчера...

Анализата за Попова Шапка денеска ќе биде доставена во Владата

Анализата „Due Diligence” и физибилити-студијата за Попова Шапка денеска официјално ќе биде доставена во Владата, објаснија од ЕЛЕМ за Порталб.мк. На состанокот што ќе се одржи денеска, управниот одбор на државниот производител на струја ќе донесе одлука за нивниот предлог за најдоброто решение во врска со зимско-рекреативниот центар „Попова Шапка“ и ќе го достави до Владата. Анализата „Due Diligence” опфаќа детална...

Сè уште не е распишан тендерот за анализата на Попова Шапка

Веќе речиси пет месеци, сите прашања поврзани со проблемите на Попова Шапка го добиваат истиот одговор: „Се очекува анализата на ЕЛЕМ за Попова Шапка", но тендерот за неа сè уште не е распишан. Од друга страна, ЕЛЕМ Турс вели дека постапката за распишување на тендерот е пред крајот, пишува „Порталб“. „Постапката за очекуваниот оглас за финансиската анализа и физибилити студијата...

Зимскиот центар „Попова Шапка“ за речиси еден век сменил шест сопственици

Зимскиот центар „Попова Шапка", уште во 1924 година е дестинација за планинарите на тогашна Југославија, со што уште на почетоците станува познат центар, а славата набргу се шири низ светот. Но, иако некогаш тука се инвестирало многу, центарот денес е претворен во јалова долина, пишува „Порталб“. Недостиг на инвестиции, нема жичница со шест седишта, има недостиг на места за паркирање,...

Заев ги повика на средба активистите на „Да ја спасиме Попова Шапка“

Владата, односно премиерот Зоран Заев, ја повика Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ да се сретнат и да разговараат за барањата на граѓанските активисти, јави „Порталб.мк“. Од владата потврдиле дека Заев побарал средба со претставници на иницијативата, а за времето кога таа ќе се одржи, ќе се знае наскоро. И „Да ја спасиме Попова Шапка“  потврди дека ќе има средба,...

По признанието од Џирардели, свикан нов протест за заштита на Пирин

По признанието на Марк Џирардели, петкратниот светски шампион во алпско скијање, дека веќе две години е мнозински сопственик на компанијата „Јулен“, концесионерот на зимскиот центар „Банско“ во Бугарија, бугарските екологисти свикаа нов протест за заштита на националниот парк „Пирин“, јави бугарскиот новински сајт „Медиапул“. Причината е што „Јулен“ бара проширување на скијачкиот центар и изградба на уште еден ски...

Скијачот Џирардели сопственикот на „Банско“ – не се откажува од плановите за проширување

Марк Џирардели, петкратниот светски шампион во алпско скијање, веќе две години е мнозински сопственик на компанијата „Јулен“, концесионерот на зимскиот центар „Банско“ во Бугарија, кое е омилена зимска дестинација на голем број Македонци. Вели дека не се откажува од плановите за проширување на зимскиот центар, поради кои многу се протестираше во Бугарија и низ светот на крајот на минатата...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...