fbpx
Таг: затворени улици

таг: затворени улици

МВР ги објави улиците кои ќе бидат затворени утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека почнувајќи од 29.11.2023 (среда) од 13 часот, па сѐ до завршување на Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) 2023 година на 30.11.2023 (четврток), кој ќе се одржува во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, за сообраќај ќе бидат затворени булеварот „Илинден“ од крстосницата со бул.„Св. Климент Охридски“...

Утре десетина улици ќе бидат затворени за сообраќај, по нив ќе се трча маратон  

Во периодот од 4 до 15 часот, низ скопските улици ќе има привремен режим на сообраќај додека се трча 19 издание Виз Ер Скопскиот маратон, на кој се пријавени повеќе од 11.000 учесници. Организаторите денеска апелираа до сите граѓани да ги почитуваат поставените сообраќајни знаци и да ги користат алтернативните решенија за сообраќај. Затворени за сообраќај ќе бидат улиците Димитрие...

В недела ќе се трча на „HalkEco Скопје Трча 10КМ“, дел од улиците во Скопје затворени за сообраќај

Традиционалната трка „HalkEco Скопје Трча 10КМ“ оваа година ќе се одржи на 13 јуни, недела, со почеток во 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Стартните пакети учесниците ќе може да ги подигнат денеска и утре, во период од 12 до 19 часот, во кугланата на СРЦ „Борис Трајковски“....

Ден без автомобили во недела во Аеродром, дојдете со велосипед или пеш на улица Васко Карангелески

Во недела (30 мај), Градот Скопје ќе организира Ден без автомобили под мотото „Улици за луѓе“. За таа цел, улицата Васко Карангелевски во Аеродром ќе биде затворена за автомобилски сообраќај вкупно 12 часа, во периодот од 8 до 20 часот. На потегот од булеварот Јане Сандански до крстосницата со улицата Владимир Комаров ќе се случуваат различни културни активности за...

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради Авицена женска трка 2020

Утре во периодот од 8:30 до 10:30 часот за сообраќај ќе бидат затворени улиците кои водат кон Спортскиот центар А1 и Градски парк, бидејќи во наведениот период ќе се одржи Авицена женска трка 2020, информираат од Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје. Оттаму посочуваат дека со почеток од Спортскиот центар А1, од пред главниот влез на салата,...

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...