fbpx
Таг: Врховен суд

таг: Врховен суд

„Диво Насеље“ е одложенo бидејќи судијката била на боледување

Денешното рочиште за судскиот процес „Диво Насеље“ е одложено, бидејќи судијката која го води предметот. Верка Петковска, е на боледување, соопшти вториот судија во предметот Горан Бошевски. Следното рочиште е закажано за 31 мај, во вторник, во големата сала на Врховниот суд во 10 часот. По неколку одложени рочишта поради немање услови, судскиот процес повторно требаше да се врати во големата сала...

Судењето за „Диво Насеље“ повторно одложено

Судското рочиште за настаните во кумановската населба Диво Насеље кое требаше да продолжи денеска во 10 часот ќе биде повторно одложено, велат за „Мета“ од Кривичниот суд. Неофицијално дознаваме дека причина за одложувањето на рочиштето е отсуство на судијата кој го води предметот. Но, сепак причините за одложувањето официјално судот ќе ги соопшти во 10 часот. Денешното рочиште требаше да се...

„Диво Насеље“ ќе се суди во големата сала на Врховниот суд, реши Владата

Следното рочиште за случајот „Диво Насеље“ ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд, откако со одлука на Владата салата му е дадена на времено користење на Кривичниот суд за потребите на ова судење, во кое обвинети се 29 лица за настаните од 9 и 10 мај, минатата година. „Основниот суд Скопје 1 – Скопје ги информира претставниците на...

Осудениот за двојното убиство во Вевчани сведочеше пред Врховниот суд

Педесет и осумгодишниот Здравко Србаковски, осуден на доживотна казна затвор за двојното убиство во Вевчани, кое се случи кон средината на август 2014 година, денеска сведочеше пред Врховниот суд и побара намалување на казната. Србаковски, вечерта на 13 август 2014 година, со пиштол ги застрела и ги уби 23-годишниот Мате Ѓурчески и 43-годишниот Владо Попески, сопственик на кафеаната „Пјаца“ во...

Денеска треба да продолжи судењето за „Диво Насеље“, рочиштето – неизвесно

Денеска во Кривичниот суд во Скопје, во 10 часот, треба да продолжи судењето за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, но неизвесно е дали ќе се одржи рочиштето бидејќи адвокатите на обвинетите бараат поголема судница. Претходното рочиште, на 2 март, беше одложено откако неколкумина адвокати ја напуштија судницата, со образложение дека судот не...

Полицајците од Гошинце сведочеа за нападот на караулата на 21 април минатата година

На денешното рочиште од судењето за настаните во Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, искази дале петмина сведоци на Обвинителството, четворица полицајци од караулата Гошинце и роднина на еден од обвинетите. Полицајците, како што пренесуваат дел од медиумите повикувајќи се на информации од официјални претставници на судот, раскажале дека биле нападнати од две групи, кои ги...

Кривичниот суд им се извини на новинарите

Основниот суд Скопје 1 попладнево преку соопштение им се извини на новинарите кои денеска сакаа, но поради немање соодветни услови не можеа да го следат судскиот процес за настаните од Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година. Поради безбедносен ризик и ограничен капацитет на судницата во Кривичниот суд, во која имаше место само за четири-пет новинари, претставниците на...

По 23 месеци пред Врховен суд, Душан сега правдата ја бара од Катица Јанева

По 23 месеци пред Врховен суд и три месеци пред Министерство за правда, веќе еден месец 69-годишниот Душан Бранковиќ правдата ја бара стоејќи со транспаренти пред Специјалното јавно обвинителство. Тој секој ден мирно протестира, барајќи од институциите да имаат слух за земјиште во општина Кисела Вода за кое вели дека е негово. Имено, по експропријацијата на парцелата во 1949 година,...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...