fbpx
Таг: Врховен суд

таг: Врховен суд

Трамп го именуваше Нил Горсуч за судија во Врховниот суд на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп доцна синоќа го именуваше конзервативниот судија Нил Горсуч за деветти судија на Врховниот суд, на местото што беше испразнето речиси цела година. – Горсуч има извонредни правосудни способности, брилијантен ум и има неверојатна дисциплина – рече Трамп и додаде дека судија на Врховен суд се именува на доживотна функција. Четириесет и деветгодишниот Горсуч досега беше судија во...

Британскиот Врховен суд ѝ ги врза рацете на Тереза Меј за Брексит

Британскиот Врховен суд пресуди дека владата не може да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од ЕУ без претходно да гласање во парламентот. Судската одлука ѝ ги врзува рацете на британската премиерка Тереза Меј, која не може да ја почне процедура за излегување од ЕУ додека не добие согласност од парламентот. Како што наведува „Би-би-си“, се очекува пратениците за напуштањето...

Судиите Неделкова и Џолев најавија тужби против Судскиот совет до Управниот суд

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд заради одлуките на Судскиот совет, кој ги одбил нивните приговори во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, пишува „Алсат М“. Џолев и Неделкова велат дека нивните забелешки биле поткрепени со факти, а при оценувањето...

За СЈО, Уставен, Врховен и за Кривичен суд, новото собрание ќе биде судбинско

Периодот по конституирањето на новиот состав на Собранието на Република Македонија, за кое крајниот рок е 31 декември, ќе биде нова реалност за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и за најважните судови во земјава - Врховниот, скопскиот Кривичен и Уставниот суд, кои тешките прашања ги оставија за решавање по изборите. Новата постизборна реалност, која првите црти од својот лик ќе почне да ги...

Новите претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд ќе се знаат по Нова година

Новите претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1 ќе бидат избрани по Нова година, потврди денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бидејќи сè уште е во тек вонредното оценување на кандидатите за оваа функција во двата суда. Советот, како што рече Караџовски, мора да го почитува и рокот од осум дена за жалба, бидејќи вонредното оценување се...

Судијката што треба да го суди Груевски, избрана за в.д. претседател на Кривичен суд

Вршител на должност претседател на Кривичниот суд во Скопје ќе биде судијката Татјана Михајлова, додека в.д. функцијата во Врховниот суд ќе ја извршува судијката Снежана Бајлозова. Вака денеска на седница одлучи Судскиот совет, кој со мнозинство гласови ги избра двете судијки за тие функции. Инаку Татјана Михајлова е судијката што треба да ги суди поранешниот премиер и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...

Судскиот совет избира в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд

Судскиот совет на Република Македонија денеска на седница, закажана за 11 часот, ќе избира вршители на должност претседател на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, бидејќи на досегашните претседатели на овие два суда, Лидија Неделкова и Владимири Панчевски, вчера им истече мандатот. Одлуката за определување в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје е втора точка од...

Судскиот совет в понеделник ќе избира в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд

Судскиот совет на Република Македонија на седница, закажана за понеделеник во 11 часот, ќе избира вршители на должноста претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1. Одлуката за определување в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје е втора точка од дневниот ред на седницата, стои во соопштението од Судскиот совет. Советот ќе избира в.д. претседател бидејќи...

Судскиот совет одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет денеска на затворена седница ќе одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд на Република Македонија. На седницата, исто така, ќе се разгледуваат и состојбите во Основниот суд Скопје 1, по неодамнешните скандали, преписки и поднесувања кривични пријави меѓу судии. Судскиот совет на седница на 7 октомври распиша оглас...

Врховниот суд ја прифати жалбата на СЈО, притворот на Талески повторно пред Апелација

Апелацискиот суд Скопје повторно ќе одлучува за куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески. Врховниот суд ја прифати жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го укина решението на Апелацискиот суд, па го врати предметот на повторно одлучување. „Во Врховниот суд на Република Македонија е заведен предмет Вкж 1 бр.21/2016 по повод жалба против решението на Апелацискиот суд Скопје Ксж бр.431/16 од...

Денеска продолжува рочиштето за „Диво Насеље“

Денеска во 10 часот, во големата сала на Врховниот суд ќе продолжи рочиштето за „Диво Насеље“. Денешното рочиште ќе биде отворено за јавноста. „Заради зголемен интерес од медиумите и од јавноста за судењето поврзано со случувањата во кумановско Диво Насеље, ве информираме дека распитот на заштитените сведоци, кое согласно ЗКП се одвиваше на нејавна седница, е завршен и главната расправа продолжува в...

В петок продолжува судењето за „Диво Насеље“

В петок, во 10 часот, во големата сала на Врховниот суд ќе продолжи рочиштето за „Диво Насеље“, соопштија од Основниот суд Скопје 1. „Заради зголемен интерес од страна на медиумите и на јавноста за судењето поврзано со случувањата во кумановско Диво Насеље, ве информираме дека распитот на заштитените сведоци, кое согласно ЗКП се одвиваше на нејавна седница, е завршен и главната...

Случајот „Тенковски делови“ се враќа во Кривичниот суд

Врховниот суд на Република Македонија до Основен суд Скопје 1 ја доставил пресудата за осудените Т.К. и В.Б. кои се опфатени во предметот во јавноста познат како „Тенковски делови“, а во која стои дека нивните барања за вонредно преиспитување на правосилната одлука, поднесени преку нивните бранители, се уважува, соопштија од Основниот суд. Во соопштението се наведува дека предметот се враќа...

Неделкова: Врховниот суд има итна потреба од судии за да може да работи ефикасно

Врховниот суд има итна потреба од најмалку четири судии за да може да функционира ефикасно, истакнала претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, на денешната седница на Судскиот совет, чиј член по функција е и таа, пренесува „Академик“. „Судот не може да ја врши својата работа, а особено е алармантно во Одделението за судење во разумен рок, каде што работиме со...

Орав на средба со Неделкова за реформите во судството

Реформите во судскиот систем, донесените закони и нивната имплементација, како и ИПА-проектите за судството, биле тема на разговор на средбата меѓу претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и евроамбасадорот Аиво Орав, која се одржала во средата неделава. Неделкова, како што информираат од Врховниот суд, на средбата ја изразила својата благодарност за досегашната соработка и за помошта од Европската Унија за...

Клинтон: Укинувањето на законот за абортус е победа за жените

Кандидатката на Демократската партија за претседателските избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека одлуката на Врховниот суд да го укине тексашкиот закон за абортус е победа за жените во Тексас и во цела Америка. Таа на својот твитер-профил напиша дека безбедниот прекин на бременоста треба да биде право загарантирано не само на хартија, туку и во практиката. https://twitter.com/HillaryClinton/status/747432540672266240 Врховниот суд денеска го...

Продолжува судењето за случајот „Диво Насеље“

Денеска во 10 часот, во големата сала на Врховниот суд, треба да продолжи судскиот процес за настаните во Диво Насеље во Куманово од 9 и од 10 мај лани. Претходното рочиште, кое беше закажано во вторник минатата недела, беше одложено бидејќи на новинарите и на адвокатите на обвинетите не им беше дозволено да влезат во салата на судот. Истиот ден, Кривичниот и...

Судскиот совет ќе ги испитува причините за одложувањето на судењето за „Диво Насеље“

Судскиот совет денеска соопшти дека ќе ги испита причините за вчерашното одложување на рочиштето за случајот „Диво Насеље, кога на новинарите и на адвокатите на обвинетите не им беше дозволен влез во големата сала на Врховниот суд, во која требаше да се одржи судењето. „Во согласност со својата законска надлежност да се грижи за угледот на судиите и да ја...

Врховен суд: Немаме никаква надлежност во организацијата на судењето за „Диво Насеље“

Врховниот суд попладнево преку соопштениe информира дека, во врска со денешното одложување на рочиштето на судскиот процес за „Диво Насеље“, тие немаат никаква надлежност за организацијата. „Заради вистинито и воедначено информирање на јавноста Ве известуваме дека Врховниот суд на Република Македонија и судската полиција на Врховниот суд на Република Македонија немаат никаква надлежност во однос на организацијата на ова судење кое...

Кривичен суд: Врховниот суд не ја испочитува одлуката за користење на големата сала

Кривичниот суд денеска, по одложувањето на рочиштетот за случајот „Диво Насеље“, соопшти дека Врховниот суд не ја испочитувал одлуката на Владата и планот за користење на големата сала во овој суд за протребите на овој судски процес. Од Кривичниот суд велат дека, по одлуката на Владата, од нивна страна биле направени сите адаптации на големата сала за одвивање на судскиот...

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...