fbpx
Таг: Врховен суд

таг: Врховен суд

Анита Бошковска и Катерина Георгиевска избрани за судијки во Врховниот суд

Ниту еден од петте кандидати за избор на врховни судии во кривичниот оддел на Врховниот суд не беше избран од Судскиот совет. Од граѓанска област, за судии на Врховниот суд исто така беа пријавени пет кандидати, но Судскиот совет избра само две судијки што ги исполнија условите од законот, односно добија најмалку осум гласа „за“. Судскиот совет ги избра единствено...

Седум години од вооружениот настан во „Диво Насеље“, вистинските организатори останаа непознати

Вчера се навршија седум години од вооружениот настан во кумановското „Диво Насеље“, кога вооружена група се судри со државните сили на Северна Македонија. Како резултат на тоа, животот го загубија осум полицајци, а 37 други беа повредени, додека од вооружената група загинаа 10 лица. Дополнително, во текот на борбите беа уништени десетици домови, со оглед на тоа што конфликтот...

Врховен суд го отфрли барањето на Груевски за преиспитување на пресудата за „Насилство во Општина Центар“

Врховниот суд го отфрли како недозволено барањето на поранешниот премиер Никола Груевски за вонредно преиспитување на пресудата за судскиот случај „Насилство во Општина Центар“, во кој Груевски беше осуден на 1 година и 6 месеци затвор, а останатите обвинети беа осудени на условни казни. „Согласно провостепената пресуда од 29.09.2020 година, барателот за вонредно преиспитување на правосилната пресуда е огласен за...

Порталб: Врховните судии сѐ уште не донеле одлука за „Диво Насеље“

Поминаа повеќе од два и пол месеци откако во Врховниот суд се одржа јавното рочиште во однос на жалбите поднесени од страна на одбраната во случајот „Диво Насеље“, но судиите на советот на Врховниот суд сѐ уште не донеле одлука за предметот, пишува Порталб.мк. Порталб.мк се обрати до Врховниот суд за да дознае до каде е постапката за одлуката. Од...

Врховен суд го потврди разрешувањето на Лидија Неделкова

Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова и го потврди решението од 1 март годинава за нејзино разрешување од вршење на судиска функција. „Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница расправаше по повод жалбата на Лидија Неделкова, судија на Врховниот суд на Република...

„Копирајт тролинг“ – заштита на авторски права или обид за замолчување на медиумите?

„Копирајт тролингот“ (copyright trolling) или злоупотребата на авторските права на голема врата влегува во земјава. Негативниот феномен што започна да се појавува кон средината на минатата деценија низ развиените земји се прошири и во Македонија, со закани на одредени личности и компании преку адвокатски друштва дека ќе покренат судски постапки против медиумски куќи поради прекршување на авторските права за...

Беса Адеми: Судиите и судската администрација се жалат на Судскиот совет, не ги вклучил во системот за имунизација

Претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, во разговор за Порталб.мк зборува за моменталната состојба во Врховниот суд, откако повеќе од еден месец го води највисокиот суд во Северна Македонија. Таа вели дека соработката со Судскиот совет треба да се унапреди, бројот на стари предмети во Врховниот суд е мал, а не очекува проблеми во понатамошната работа, освен одредени рецидиви...

Претседателката на Врховен, Адеми во интервју за Порталб: Ќе бидат казнети судиите кои подлегнале на криминалот и политиката

Судијката Беса Адеми, денеска и официјално беше именувана за претседателка на Врховниот суд, откако даде заклетва пред членовите на Судскиот совет. Порталб.мк реализираше ексклузивно интервју со судијката Адеми, првата Албанка која ќе седне на фотелјата на највисокиот суд на Северна Македонија. Во првото интервју за медиумите, откако беше именувана за претседателка на Врховен, Адеми вели дека нејзин најголем предизвик ќе ѝ биде враќањето на довербата на граѓаните во судскиот систем,...

Судијката Беса Адеми во петок ќе положи заклетва за нова претседателка на Врховниот суд

Процедурата е завршена и во петок ќе се одржи церемонијата за заклетва на новата претседателка на Врховниот суд на РСМ, Беса Адеми, изјавија за „Порталб.мк“ од Судскиот совет. Жалбената процедура за избор на претседател на Врховниот суд е завршена. Судскиот совет на 12 февруари, со 12 гласови „за“ и еден „против“ ја избра судијката Беса Адеми за нова претседателка на...

Судскиот совет ја разреши судијката Лидија Неделкова од Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница одлучил да ја разреши судијката во Врховниот суд Лидија Неделкова. Претседателот на Советот, Киро Здравев соопшти дека одлуката била донесена едногласно, со тајно гласање, извести „360 Степени“. Лидија Неделкова добила и забрана за извршување на судиска функција до правосилност на одлуката, односно додека Советот за жалби во Врховниот суд, каде Неделкова има право да се...

Судијката Беса Адеми избрана за претседателка на Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница со 12 гласови „ЗА“ и еден „ПРОТИВ“ ја избра судијката Беса Адеми за нова претседателка на Врховниот суд. Противкандидати на Беса Адеми за претседател на Врховниот суд беа Лидија Неделкова и Џемали Саити. Судијката Адеми доаѓа на местото на досегашниот в.д. претседател на Врховниот суд Фаик Аслани, кој беше назначен на оваа позиција на...

Порталб: Утре ќе се бира претседател на Врховен суд помеѓу Адеми, Неделкова и Саити

Судскиот совет на Северна Македонија, утре во 10 часот ќе одржи седница на која ќе биде избран претседател на Врховниот Суд, известува Порталб.мк. Кандидати за местото претседател на Врховен се врховните судии Беса Адеми, Лидија Неделкова и Џемали Саити. Од тројцата кандидати, помалку позната за јавноста е Беса Адеми. Од Апелациониот во Врховен дојде пред 16 години. И претходно, во...

Порталб: Судијата Саити најави „интересни детали“ по завршувањето на постапката за избор на претседател на Врховниот суд

Вестите во медиумите дека еден од кандидатите за претседател на Врховен суд „не го положил“ психолошкиот тест не се точни. Според професорката на Институтот, каде е извршен тестот, лице не може да го положи или да не го положи психолошкиот тест, туку само го пополнува истиот, додека Институтот дава мислење дали тоа лице е соодветно за одредена работа или...

Порталб: Двајца кандидати за претседател на Врховниот суд не направиле психолошки тест и тест за интегритет

Двајца од тројцата кандидати за претседател на Врховниот суд сè уште направиле психолошки тест и тест за интегритет и затоа интервјуата со кандидатите сè уште не се започнати, пренесува „Порталб.мк“. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, потврди дека двајца од тројцата кандидати за претседател на Врховниот суд сè уште не направиле психолошки тест и тест за интегрите и рече оти...

Порталб: Врховниот суд го врати на повторно одлучување предметот на Насер Ештрефи

Врховниот суд ја потврди одлуката со која го врати на повторно судење предметот на Насер Ештрефи, осуден на 14 години затвор за убиството на матурантот Сашо Петковски во мај 2014 година, пишува Порталб.мк. Според порталот на албански јазик, наодите на одбраната тврдат дека Кривичниот суд и Апелациониот суд го осудиле Ештрефи без да ги утврдат фактите. „Случајот е вратен на...

Порталб: Одложувањето на изборот на нов претседател на Врховен суд може да влијае врз работата на судот

И покрај фактот што законскиот рок од една година за функцијата вршител на должноста (в.д.) претседател на Врховниот суд помина, Судскиот совет сè уште нема објавено оглас за нов претседател на највисокиот суд во земјата, кој сега веќе една година го води Фаик Арслани, откако Јово Вангеловски беше разрешен од должноста поради непрофесионално и неодговорно работење во службата, пишува...

Врховниот суд ги потврди пресудите за случајот „Тенк“ за Груевски, Јанкуловска и Поповски

Врховниот суд денеска соопшти дека ги отфрлил жалбите од осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“ и ги потврдил изречените пресуди на Апелациониот суд. Ова практично значи дека поранешниот премиер Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Јанкуловска и нејзиниот заменик Поповски треба да одат во затвор. „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на...

Огласот за избор на претседател на Врховен суд на дневен ред на една од следните седници на Судскиот совет

Судскиот совет на РСМ на некоја од следните седници ќе го стави на дневен ред огласот за избор на нов претседател на Врховниот суд, потврдија за „Порталб.мк“ од Судскиот совет. Тие не сакаа да откријат повеќе детали на оваа тема. Инаку, Судскиот совет на 10 септември минатата година го разреши Јово Вангеловски поради непрофесионална и неодговорна работа во службата, а...

Конкурсот за нов претседател на Врховниот суд се очекува да биде распишан по изборите

По парламентарните избори на 15 јули, Судскиот совет ќе распише конкурс за избор на Претседател на Врховниот суд, известува Порталб.мк. Почнувајќи од 10.09.2019 година, функцијата в.д. претседател на највисокиот суд во државата сé уште ја врши Фаик Арслани. Судскиот совет, за Порталб.мк, потврди дека конкурсот за нов претседател ќе биде објавен по парламентарните избори. Судскиот совет на состанокот одржан на...

Судскиот совет избра четири нови судии во Врховниот суд

Судскиот совет денес изврши избор на нови судии во Врховниот суд, во Кривичниот суд Скопје, како и на судии во основните судови низ земјава. Мирјана Лазарова - Трајковска, Сафет Кадрии, Наке Георгиев и Лидија Мартинова се избрани за судии во Врховниот суд. Членовите на Судскиот совет не успеаја да обезбедат консензус околу изборот на уште двајца судии во Врховниот...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...