fbpx
Таг: Врховен суд

таг: Врховен суд

За врховниот судија Наке Георгиев 30 дена притвор, за Иџет Мемети се бараат мерки на претпазливост

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје му одреди 30 дена притвор на врховниот судија Наке Георгиев, откако тој беше уапсен вчера, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, односно за делото примање награда за противзаконито влијание. „По произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител, како и ценење на фактите и доказите приложени од страна на Јавниот...

Обвинителство: Врховниот судија Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Случајот со апсењето на врховниот судија Наке Георгиев следело по претходна пријава од син на обвинет во предмет што се водел во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, информираа од Јавното обвинителство. Георгиев е уапсен, а донесена е наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело...

Одземен му е имунитетот на врховниот судија Наке Георгиев, одобрено барањето за притвор

Судскиот совет вчера на седницата одржана на полноќ му го одзеде имунитетот на судијата на Врховниот суд Наке Георгиев, го одобри барањето за одобрување притвор и времено го отстрани од вршењето на судиската функција. На новинарите вчера не им беше дозволено да ја следат седницата, односно јавноста беше исклучена поради заштита на угледот и интегритетот на судијата. За одземање на...

На затворена седница на Судски совет се одлучува за имунитетот на врховниот судија Георгиев, уапсен за примање поткуп

По денешното апсење на врховниот судија Наке Георгиев, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, на полноќ заседаваше Судскиот совет во однос на тоа дали треба да му биде одземен имунитетот. На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата, односно јавноста беше исклучена поради заштита на угледот и интегритетот на судијата. За исклучување на јавноста гласаа сите...

Таткото на Вања Ѓорчевска оди во домашен притвор

По речиси пет месеци во притвор, Врховниот суд одлучи таткото на убиената Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, да оди во куќен притвор. „По одржаната јавна седница на ден 25.04.2024 година, Советот за казниви дела донесе Решение со кое жалбата на обвинетиот А. Ѓ., изјавена преку неговиот бранител Владимир Туфегџиќ, адвокат од Скопје, ја уважи, a решението на Апелационен суд Скопје КСЖ-320/24...

Таткото на Вања останува во притвор, пред Врховниот суд тој даде драматичен исказ

„Јас сум поделен на два света. Во моментот едното дете ми се наоѓа тука, другото го одземаа. Воопшто не ми е важно каде ќе ја дочекам разрешницата, туку конечно да ја дочекам за да ја донесам одлуката дали ќе продолжам на овој свет или кај другото дете“, изјави денеска пред Врховниот суд, таткото на убиената Вања, Александар Ѓорчевски. Највисоката судска...

Беса Адеми останува претседател на Врховен, Судскиот совет ја запре постапката за разрешување

Со седум гласа „за“ и четири „против“, Судскиот совет ја запре постапката за одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. Членот на Судскиот совет Миљазим Мустафа, кој не учествуваше на седницата бидејќи беше подносител, бараше Адеми да биде разрешена затоа што во континуитет 21 седница по ред не доаѓа на седниците на Советот, иако е член според функција, а без...

Жените кои не молчат пред корупцијата: Ристоска, Дамева, Ивановска, Адеми, Трповска

За да се разбере најдобро степенот и напредокот во борбата против корупцијата во годината што измина, доволно е да се прочита втората реченица од Извештајот на Европската комисија во делот на борбата против корупцијата која буквално кажува сè - „не е постигнат никаков напредок“. Корупцијата како најверен, долгогодишен „пријател“ на земјава, си го задржа својот статус во речиси секоја пора...

Врховниот суд ќе одлучи дали на Трамп може да му биде забрането да се кандидира за претседател

Врховниот суд на САД соопшти дека ќе ја разгледа одлуката на Врховниот суд во Колорадо со која се отстранува поранешниот претседател Доналд Трамп од гласачкото ливче во таа држава. Судот закажа усно сослушување на 8 Февруари. Трамп останува на гласачкото ливче бидејќи одлуката на понискиот суд со која се дисквалификува е ставена во мирување во очекување на одлука на Врховниот...

Блупринт групата повикува на внимателност во постапката за одговорност на претседателката на Врховниот суд

Блупринт групата за реформи во правосудството повикува на внимателно постапување од страна на Судскиот совет на РСМ и доследно почитување на Уставот, конвенциите, законите и востановените добри практики при водење на постапката за дисциплинска одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. „Загрижува постапувањето на Советот за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателката на Врховниот суд каде како основ...

Од исходот на постапката за моја одговорност ќе зависи иднината на судството, порача претседателката на Врховниот суд

Исходот на оваа постапка ќе ја одреди иднината на македонското судство. Со вакви зборови денеска пред дисциплинската комисија на Судскиот совет настапи претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, која на последниот работен ден од оваа година образложуваше зошто не треба да биде разрешена од функцијата. Случајот со Беса Адеми веќе подолг период ја бранува јавноста, со оглед на тоа што...

Врховен го одби Груевски, му остануваат 9 години затвор за „Плацевите на Водно”

Врховниот суд го одби барањето на порaнешниот премиер, Никола Груевски за вонредно преиспитување на пресудата за случајот „Плацеви на Водно”. Со оваа одлука, се потврдува деветгодишната затворска казна што ја потврди Апелациониот суд Скопје и сите правни лекови за Груевски во земјава се исцрпени. Со пресудата на Апелациониот суд, покрај 9-годишната затворска казна за Груевски, условна казна затвор доби и...

ЛГБТ активизмот во Русија прогласен за екстремистички – одлука на Врховниот суд

Рускиот Врховен суд вчера пресуди дека ЛГБТ активистите треба да бидат означени како „екстремисти“, потег за кој ЛГБТ заедницата стравува дека може да доведе до апсења и до гонења, пренесува Ројтерс. Судијата претседавач објави дека го одобрил барањето на Министерството за правда да го забрани, како што го нарече, „меѓународното социјално движење ЛГБТ“. Овој чекор, како што пишува Ројтерс, е дел...

Ниту Врховниот суд не бил консултиран за измените во Кривичниот законик

Врховниот суд воопшто не бил побаран за мислење во однос на измените во Кривичниот законик што власта ги донесе по скратена постапка, а со кои се намалуваат или бришат казните за службените лица, за злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата и злосторничко здружување. „Од страна на Министерството за правда не беа доставени на мислење предметните измени на Кривичниот...

Претседателката на Врховен Адеми: Настаните во Судскиот совет не се добар пример, да се престане со несоодветни толкувања

Настаните во Судскиот совет не се добар пример, а изјавите за политички влијанија треба соодветно да се образложат. Најдобар одговор на обидите за политичко влијание или каков било вид на влијание е личниот интегритет и доследното почитување на уставното начело на поделба на власта. Да се ​​почитуваат препораките на меѓународниот фактор и да се престане со несоодветни толкувања и...

Врховниот суд ги одби жалбите, остануваат затворските казни за осудените за „крвавиот четврток“

Врховниот суд ги одби како неосновани барањата за вонредно преиспитување на правосилната пресуда за обвинетите за случајот во јавноста познат како „27 април“. Ова практично значи дека во затвор останува поранешниот шеф на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, осуден на 16 години в затвор. На казна затвор за упадот во Собранието беа осудени и Влатко Трајковски и...

Не стивнуваат реакциите за разрешувањето на Дамева, дополнително се расклатува довербата во судството

За последните случувања во Судскиот совет, кога на скандалозна седница со кавги и препукувања беше разрешена претседателката Весна Дамева, денеска реагира и Врховниот суд, од каде што велат дека „внимателно ги следат случувањата и го охрабруваат советот да ја надмине состојбата, првенствено во интерес на граѓаните“. „Врховниот суд како највисок суд во државата и носител на судската власт истакнува дека...

Порталб: Единаесет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро, случајот пред Врховен суд

Денеска се навршуваат 11 години од убиството на четирите млади момчиња и еден рибар кај Смилковското езеро, еден од најстрашните настани што се случиле во државата. По првата донесена правосилна пресуда, Врховен суд го врати предметот на повторно одлучување, а сега, по завршеното второ судење, процесот е повторно пред Врховен, пишува Порталб.мк.  За разлика од првото судење, во вториот судски...

Анита Бошковска и Катерина Георгиевска избрани за судијки во Врховниот суд

Ниту еден од петте кандидати за избор на врховни судии во кривичниот оддел на Врховниот суд не беше избран од Судскиот совет. Од граѓанска област, за судии на Врховниот суд исто така беа пријавени пет кандидати, но Судскиот совет избра само две судијки што ги исполнија условите од законот, односно добија најмалку осум гласа „за“. Судскиот совет ги избра единствено...

Седум години од вооружениот настан во „Диво Насеље“, вистинските организатори останаа непознати

Вчера се навршија седум години од вооружениот настан во кумановското „Диво Насеље“, кога вооружена група се судри со државните сили на Северна Македонија. Како резултат на тоа, животот го загубија осум полицајци, а 37 други беа повредени, додека од вооружената група загинаа 10 лица. Дополнително, во текот на борбите беа уништени десетици домови, со оглед на тоа што конфликтот...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...