fbpx
Таг: внатрешна криза

таг: внатрешна криза

Германската влада во криза за буџетот, граѓаните очекуваат предвремени избори

Германскиот парламент нема да може на време да гласа за буџетот за 2024 година, извести во четвртокот пратеничката на Социјалдемократската партија, Катја Маст во СМС-порака до партиските колеги, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Владејачката коалиција која се состои од социјалдемократите, зелените и либералите не успева да се договори за прекројување на буџетот за 2024 година, откако претходниот буџет непосредно пред...

Лидерска средба во Грција за бегалската и за внатрешно-политичката криза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и лидерите на мнозинството грчки партии денеска ќе се соочат на лидерска средба во претседателската палата. На политичкото „мени“ ќе се најдат бегалската криза, но и голем број внатрешни политички проблеми, кои повторно создаваат имиџ на раздор отколку на соработка меѓу сите политички сили за излез од финансиската криза. Покрај бегалската криза, која особено по оградата...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...