fbpx
Таг: владика

таг: владика

Црногорскиот владика Амфилохије почина од оштетувања на белите дробови предизвикани од ковид-19

По повеќе од 20 дена откако заболел од ковид-19, иако ја пребродил болеста, денеска како последица на оштетувањето на белите дробови, починал Митрополитот црногорско приморски, г. Амфилохије. Според краткото соопштение од Правосланата црногорско-приморска митрополија, Амфилохије починал утрово во 8:20 часот во Клиничко-болничкиот центар на Црна Гора, откако ја примил светата причест. Како што соопштуваат црногорските медиуми, присуството на новиот коронавирус кај...

Вистиномер: Агатангел продолжува да биде политички, наместо божји слуга

Иако и Агатангел, како и секој граѓанин на државата, има уставно загарантирано право на слобода на уверување, мисла и говор, Агатангел, така да се рече, има „редуцирано“ право кога станува збор за политички собири замаскирани со граѓански активизам, преполн со спинови од страна на Владиката. Пред сѐ, поради уставно загарантираната секуларност на државата, пишува „Вистиномер.мк“ во новиот Контраспин. Митрополитот Повардарски...

Тимотеј: МПЦ-ОА побара признавање на автокефалноста, за името сега не се зборува

Македонската православна црква испрати барање до Вселенската патријаршија за признавање на автокефалноста, а какво име тие би прифатиле, ние не можеме сега да коментираме, не е сега време за тоа, изјави за „Мета“ владиката Тимотеј, портпарол на МПЦ-ОА. Македонската црква барањето за признавање на автокефалност го испратила пред еден месец, а писмо испратил и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во...

Столтенберг апелира сојузниците да ги не ја ограничуваат Украина да употребува оружје врз воени цели во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју дадено за „Економист“, апелираше сојузниците да ги укинат ограничувањата за Украина да употребува оружје за да напаѓа воени цели во Русија. „Мислам...