fbpx
Таг: Влада на национално единство

таг: Влада на национално единство

Заев нуди влада на национален спас по германски рецепт, ВМРО-ДПМНЕ бара пржинска влада пред избори

Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за „Слободен печат“ ја отвори дебатата околу можноста за формирање на влада на национален спас со опозицијата, но и рече дека со актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не може да се разговара околу тоа прашање. Тој рече дека двете страни треба да се заедно во власта за да се департизира администрацијата, а...

САД се подготвени да ја вооружат либиската влада

Соединетите Американски Држави (САД) и други светски сили се подготвени да ја вооружат либиската влада на национално единство, која ја има поддршката на Обединетите нации, како помош во борбата против Исламска држава (ИД), јавува „Би-би-си“. Објавувајќи го планот на меѓународниот министерски состанок во Виена, државниот секретар на САД, Џон Кери, изјавил дека светските сили ќе ја поддржат владата во барањето...

Денеска во Виена меѓународен министерски состанок за либиската криза

Во главниот град на Австрија, Виена, денеска се одржува меѓународен министерски состанок за решaвање на кризата во Либија, а на кој, како што е соопштено, учествуваат клучните земји од тој регион и најважните меѓународни дипломати. Американскиот Стеј департмент соопшти дека со состанокот ќе претседаваат САД и Италија и дека на него ќе се води расправа околу давањето поддршка на либиската...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...