fbpx

САД се подготвени да ја вооружат либиската влада

-

Соединетите Американски Држави (САД) и други светски сили се подготвени да ја вооружат либиската влада на национално единство, која ја има поддршката на Обединетите нации, како помош во борбата против Исламска држава (ИД), јавува „Би-би-си“.

Објавувајќи го планот на меѓународниот министерски состанок во Виена, државниот секретар на САД, Џон Кери, изјавил дека светските сили ќе ја поддржат владата во барањето за изземање од ембаргото за оружје на ОН.

Кери додал дека ИД е нова закана за Либија и „императив“ е да биде запрена.

Владата на национално единство, со поддршка на Обединетите нации, беше прогласена на 31 март, а на нејзино чело е премиерот Фајез Сараџ.

Со ова беше ставен крај на периодот во кој во земјата дејствуваа две сепаратистички администрации, едната во Триполи, а другата во градот Тобрук, на истокот на земјата.

Во главниот град на Австрија денеска се одржува меѓународен министерски состанок за решaвање на кризата во Либија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Германската влада мора да преземе дополнителни итни мерки против емисијата на штетни гасови од возилата и зградите, одлучи германскиот Вишиот управен суд Берлин-Бранденбург, пренесува германската новинска агенција ДПА. Судот ја...