fbpx
Таг: успех

таг: успех

Студенти од ФЕИТ победија на светското финале во процесирање сигнали

Тимот „Neuro FEEIT“, составен од студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје освои прво место на светското финале за процесирање сигнали – IEEE SP Cup 2023. Финалето на натпреварот се одржало на 5 мај во Родос, Грција, во рамки на најголемата светска конференција од областа на процесирање на сигнали. Тимот...

Зеленски: Пронајдена е „масовна гробница“ во Изиум

По повлекувањето на руските трупи, во украинскиот град Изиум е пронајдена „масовна гробница“, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Преземени се неопходните процесуални дејства“, рече Зеленски во својата вчерашна видео порака, пренесе Ројтерс. Украинскиот претседател кој го посети Изиум во средата, го спореди откритието со наводните воени злосторства на руските сили врз цивилите во Буча, на периферијата на главниот град Кијив...

Македонските средношколци со историски успех на Балканската математичка олимпијада

Со еден златен, два сребрени и бронзен медал се вратија македонските учесници од Балканската математичка олимпијада БМО 2022. Средношколецот Никола Спировски го освои златниот медал, додека Дамјан Давков и Јан Стојановски освоија средбрени. Бронзениот медал го освои Алексиј Тасиќ, а пофалници добија Јасна Илиева и Блаже Суклески. Лидерите на тимот, Никола Велков и Петар Филиповски соопштија дека македонскиот тим годинава го...

„Dancers united“ со неколку медали на Европското првенство во танц

Членовите на студиото за танц и фитнес „Dancers united“ од Скопје остварија големи успеси на Европското првенство во танц што се одржа во Варшава, Полска на 29 и 30 април и дома се вратија со медали во неколку категории. Со инклузивна танцова точка на лица со типичен и атипичен развој, „Dancers united“ ја одбранија титулата светски прваци и се закитија...

Македонската игра „Tie Dye“ која е број еден во САД, наскоро ќе се лансира и на кинескиот пазар

Мобилната игра „Tie Dye“ што ја создаде македонското студио за игри „Furious Avocado“ е број еден во Соединетите Американски Држави откако достигна над еден милион симнувања дневно. Станува збор за „Направи сам“ (DIY - do it yourself) креативна игра со која може да се бои облека според свој избор. Играта е лесно разбирлива и достапна за пошироката публика. Освен во...

Иванов му го честиташе изборот на Мицкоски

Претседателот државата, Ѓорге Иванов, денеска во својот кабинет го прими новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Од кабинетот на претседателот информираат дека Иванов на Мицкоски му го честитал изборот и му посакал успех во вршењето на функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ. „Претседателот Иванов изрази очекување дека ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија активно ќе дава придонес во процесите за остварување на стратешките цели...

Љупчо Георгиев е новиот генерален директор на „Мајкрософт“ за Македонија и Косово

Љупчо Георгиев е новиот генерален директор на „Мајкрософт“ за Македонија и Косово. Тој на 2 април ќе ја преземе позицијата од Стефан Плавјански, кој беше директор три години. Георгиев има 19 годишно искуство во оваа област, а пред да му се придружи на тимот на „Мајкрософт“, Георгиев работел во „Густав Кејзер тренинг интернационал“ каде што работел како консултант, лидер за обука...

Прогласени најуспешните 100 компании во Северозападна Македонија

Денеска министерот за економија, Беким Незири, се обрати на свеченaтa промоција на каталогот „Топ 100“, во кој е направен избор на најдобри компании од албанската бизнис-заедница во Македонија, во организација на Стопанска комора на Северозападна Македонија. Изборот „Топ 100“ се спроведува петти пат и има цел промоција на најмоќните албански компании на локалниот пазар. Промоцијата се врши преку каталог, што во...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....