fbpx
Таг: уништена

таг: уништена

Во синоќешното дивеење се испокршени стакла на собраниската зграда, оштетена е и фасадата (фото)

Испокршени стакла и оштетена фасада на Собранието на РСМ е епилогот од синоќешните насилни протести што се одржаа пред законодавниот дом. Од Кабинетот на Претседателот на Собранието на РСМ информираат дека законодавниот дом синоќа беше повторно мета на лицата што протестираа, кои со насилно однесување, хулиганство, користење на тврди предмети, изразување на вербални закани и поттикнување омраза кон сите...

Во експлозија на гас, оштетени работилница, автомобили и 13 куќи во Свети Николе

Во експлозија која се случила поради истекување на пропан бутан од демонтирана плинска боца, ноќта меѓу понеделникот и вторникот неделава, целосно била уништена автомеханичарска работилница во Свети Николе, два автомобили, а оштетени биле и 13 куќи кои се наоѓаат во близина. Експлозијата, како што информираат од полицијата, се случила во автомеханичарската работилница „Бацоц“, сопственост на 42-годишниот С.П. од Свети Николе. Увид...

СЈО поднесе жалба до Апелацискиот суд за куќниот притвор на Горан Грујовски

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) попладнево соопшти дека ја поднело жалбата до Апелацискиот суд во Скопје против одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, со која мерката притвор на началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски, првоосомничен во случајот „Тврдина“ е заменета со куќен притвор. „Вложена е жалба против решението на Кривичниот совет со кое е преиначено решението...

Откорната и уништена една од влакнестите палми во Охрид

Неодговорен поединец или група, деновиве откорнале една од влакнети палми што беа засадени пред неполн месец во Охрид. Како што информираа од Јавното претпријатие „Охридски комуналец“, палмата е пронајдена фрлена во близина на скејт-паркот, покрај пешачката патека што води кон кафулето „Куба либре“ и кон хотелската зона „Горица“. Во Охрид беа засадени 200 влакнести палми, набавени од Кина, кои беа посадени низ централното...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...